Innovation in banking through mobile solutions and its future implications
İnovasyon bankacılığında mobil çözümler ve gelecekteki etkileri
- Tez No: 346811
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METEHAN İNCEGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Bilim ve Teknoloji, İşletme, Banking, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Firmaların verimli, karlı ve müşteri beklentilerini karşılayabilmeleri için iç süreçlerinde teknolojiyi kullanma gerekliliği yadsınamaz bir olgudur. Ek olarak, hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmaların müşteri bağlılığını artırmak ve inovatif firma algısını yaratmak için de teknolojiyi kullanmaları gerekmektedir. Bu nedenlerle bankalar hem teknolojiye oldukça fazla yatırım yapmakta hem de iş süreçlerine teknolojiyi başarılı bir şekilde entegre etmektedirler. Müşterilerin temel bankacılık işlemlerini şubede aktif olarak gerçekleştirmek yerine alternatif kanallardan yapmaları bankaların verimliliklerini arttırmakta destek unsur olacaktır. Bu nedenle banka yönetimleri, gişe önündeki kuyrukları azaltmak amacı ile Automated Teller Machine (ATM)leri müşteri kullanımına sunmuşlardır. İkinci olarak, müşterilerin talep ve sorularını karşılama amacı doğrultusunda çağrı merkezlerini kullanmaya başlamışlardır. Bunu takiben, İnternet şubeleri de üçüncü alternatif dağıtım kanalı olarak hayatımıza girmiş, son olarak da 2000li yılların başında mobil bankacılık ortaya çıkmıştır. Bankalar yatırımlarını bu yönde yoğunlaştırsalar da, hem mobil internet hızının yavaş olması hem de cep telefonlarının ekranlarının yeteri derecede büyük olmaması nedeniyle mobil bankacılık kullanımı çok kısıtlı kalmıştır. Sonraki yıllarda üçüncü kuşak internet iletişimi (3G) ile mobil internet hızı artmış, akıllı telefonlar ile müşteri deneyimi iyileşmiş, sosyal medya servisleri ile kullanıcıların her zaman internet kullanma ihtiyacı artmış ve mobil internet kullanımı yükselme eğilimini devam ettirmiştir. Mobil internetle hayatlarını kolaylaştıran birçok servisi kullanmaya başlayan müşteriler, telefonlarından bankacılık hizmetlerini de almak istemişler, böylece bankalar mobil bankacılığı dördüncü alternatif kanal olarak sunmaya başlamışlardır. Mobil bankacılığın yer ve zaman bağımsız bir hizmet kanalı olması onu diğer alternatif kanallardan ayırmaktadır. Bu tezin amaçları; mobil internet ve bankacılığı detaylı bir şekilde analiz etmek, mobil bankacılığı kullanma nedenlerini değerlendirmek, mobil bankacılığın bazı müşteriler için bankalarıyla irtibat kurdukları tek kanal olup olmayacağını araştırmak ve inovatif servisler önermektir.
Özet (Çeviri)
It is a fact that companies should use technology to be efficient, profitable and meet customer expectations in their internal processes. In addition, companies operating in service sector should use technology to increase customer loyalty and to build an innovative company perception. Therefore, banks are investing on technology very much and they are very successful integrating technology into their processes. Migrating customers to do their basic transactions through alternative delivery channels instead of doing them by using their branch, help banks to increase their efficiency. Therefore, banks firstly deployed Automated Teller Machine (ATM)s in order to decrease length of the queue in front of the tellers. Secondly, call centers had been started to use to respond customers? questions and requests. Following the call center operation, internet branch was the third alternative delivery channel that had been deployed and finally, in the beginning of the 2000s, mobile banking emerged. Although banks continued to invest on mobile banking, due to lack of mobile internet speed and user friendly handsets, the usage of mobile banking was not reached to the targeted mass. In the following years, the mobile internet speed was increased by introduction of third generation technology (3G). User experience got better with smartphones and the need of using internet was increased due to social media services along with mobile internet usage trend. Customers started to use mobile internet for a wide range of services in their day to day life and also requested to do banking transactions by using smartphones. Therefore, banks positioned mobile banking as the fourth alternative delivery channel. Mobile banking is the unique alternative channel that allows customers to do their transactions location and time independent. The aims of this thesis are; giving deep information about mobile internet banking, assessing consumer motivations to use mobile banking, inquiring whether mobile banking will be the only channel which the customers interact with their banks and finally recommending innovative services for mobile banking.