Orchestrator role of third party logistics providers (3Pls)in services marketing concept and its effect on supply chain collaboration
Üçüncü parti lojistik sağlayıcıların (3Pls)hizmet pazarlamasında orkestrator rolü ve bunun tedarik zincirinde işbirliğine etkisi
  1. Tez No: 346812
  2. Yazar: EZGİ UZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY KOCAMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Üçüncü parti lojistik hizmet sağlayıcıların (3PL), tedarikçi, üretici ve lojistik hizmet sağlayıcılardan oluşan üçlü lojistik ilişkisinde (logistis triad), ve tedarik zincirinde işbirliğinde önemli bir rolü bulunmaktadır. Ancak pazarlama yazınında üçüncü parti lojistik hizmet sağlayıcıların (3PL) tedarik zincirinin doğal bir öğesi olduğu konusunun yadsındığı görülmektedir. Oysaki, son yıllarda firma büyüklükleri, görev süreleri ve sundukları hizmetler göz önüne alındığında üçüncü parti lojistik hizmet sağlayıcıların daha gelişmiş bir role (orchestrator role) büründükleri görülmektedir. Bu değişim ve gelişim sayesinde tedarik zincirinde işbirliğine daha fazla dahil edilmeleri gereklidir. Bu çalışmanın amacı Türkiyede bulunan üçüncü parti lojistik hizmet sağlayıcıların (3PL) standardizasyonu, şeffaflığı ve nötr aracı kurum olma durumlarını tespit ederek gelişmiş bir rol (orchestrator role) edindiklerini kanıtlamak, ve aynı zamanda bu gelişmiş rolün tedarik zincirinde işbirliğine etkisini göstermektir. Bu değişen rolü ölçmek için bir anket hazırlamak amacıyla lojistik alanında sekiz profesyonelle derinlemesine mülakatlar yapılmış, ayrıca bu derinlemesine mülakatlarda mevcut tedarik zincirinde işbirliği anketinin Türk lojistik örneklemine uygulanabilirliği saptanmıştır. Son veriler 232 lojistik yöneticisine dağıtılan kesitsel anketlerle toplanmıştır. Buna göre her iki anket de güvenilir ve geçerli bulunmuş, çalışmanın hipotezlerini test etmek amacı ile çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki, Türkiyede bulunan üçüncü parti lojistik hizmet sağlayıcılar (3PL), tedarik zincirinde gelişmiş bir role (orchestrator role) sahip olmuş, bu gelişmiş rolün tedarik zincirinde işbirliği üzerinde pozitif bir etkisi olduğu saptanmış ancak bu etkinin düşük bir seviyede olması üçüncü parti lojistik hizmet sağlayıcıların hala tam olarak tedarik zincirinde işbirliğine dahil edilmedikleri düşüncesini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Third party logistics service providers (3PLs) have important role in logistics triad, and supply chain collaboration. However, there is a lack in marketing literature about their consideration as one of the natural parties of the supply chain. Indeed, related with their firm sizes, firm tenures and their service offerings in recent years, they have become to act as the orchestrators of the supply chain, and they should be increasingly incorporated to supply chain collaboration. This study aims to prove the orchestrator role of 3PLs in Turkey by stating their standardization, visibility and neutral arbitration roles between suppliers and producers, then the impact of this orchestrator role on supply chain collaboration. In-dept interviews were conducted on eight logistics professionals consisting both practitioners and academics of logistics in order to create a scale to measure orchestrator role of 3PLs, and check the current supply chain collaboration scale?s adaptability on Turkish logistics sample. Final data were collected from 232 managers of logistics firms using a cross-sectional survey. The scales were found reliable and valid so that multiple regression analysis was conducted to test the hypotheses of the study. The results showed that the 3PLs in Turkey have reached to an improved role as the orchestrators of the supply chain, and this role of 3PLs have positive impact on supply chain collaboration. However, since this impact is found at the low level, it can be interpreted as they are still not incorporated to supply chain collaboration adequately.