İstanbul ili Ataşehir ilçesi ilk ve ortaokulu müdürlerinin öğretmenler tarafından algılanan durumsal liderlik stilleri ve öğretmenlerin yapılandırmacı düşünme stilleri üzerine ilişkisel bir araştırma
.
- Tez No: 346824
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada ilk ve ortaokul müdürlerinin durumsal liderlik stillerine ilişkin öğretmen algıları ile öğretmenlerin düşünme stilleri arasında ilişki var mıdır Sorusuna cevap aranmıştır.İlişkisel modelde dizayn edilen bu araştırmanın evreni,İstanbul İli Kadıköy İlçesinde bulunan 69 ilk ve orta okulda (56 kamu& 13 özel) 2008-2009 öğretim yılında görev yapan 941i sınıf öğretmeni ve 2097i branş öğretmeni olmak üzere toplam 3938 öğretmenden oluşmuştur.Araştırmanın örneklemini Kadıköy ilçesinin altı eğitim bölgesinde yer alan ilk ve ortaokullarının tamamı temel alınıp ,tabakalı örnekleme yöntemi kullanılacak ve her eğitim bölgesinden random yolla belirlenen 3 ilköğretim okulunda görev yapmakta olan ve çalışmada gönüllü olarak katılan 209 öğretmenden oluşmuştur.Araştırmada veriler iki ayrı ölçek yardımıyla elde edilmiştir.Epstein (2001) tarafından geliştirilen Yapılandırıcı Düşünme Envanteri ,insanların otomatik olarak kendilerine ve dünyaya bakma yolu olan yapılandırmacı ve yıkıcı olan düşünce düzeylerini ölçmek için geliştirilmiştir.Envanter Tosun & Karadağ (2008 )tarafından Türk Kültürüne uyarlanmıştır.Envanterin 5li likert tipi toplam 85 madde ,7 bileşen ve bu bileşenlere ait 11 alt ölçekten oluşmaktadır.Çok faktörlü Liderlik ölçeği Bass ve Avolio (1990)tarafından Durumsal Liderlik Teorisi Kapsamında kişilerin liderlik stillerinin tespiti için geliştirilmiştir.Ölçeğin çeşitli araştırmacılar tarafından farklı ülkelerde ve örgütlerde uygulanması sonucunda ölçekle ilgili bir takım eleştirilerde bulunulmuş ve ölçeğin yenilenmesi gerektiği vurgulanmıştır.Bu araştırmalara paralel olarak ölçek Türkçeye Akdoğan (2002) tarafından açımlayıcı faktör analizi yöntemi ile tekrar gözden geçirmiş ve sonuç olarak ölçeğin Türkçe formu 5?li likert tipi toplam 36 madde ,3 bileşen ve bu bileşenlere ait 7 alt ölçekten oluşmaktadır.Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde ortalama (X),standart sapma ( SS) bağımsız gruplar t-testi,Kruskal Wallis H testi,Mann Whitney-U testi ve Pearson çarpım momentler korelasyon analizi kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin faaliyet yönelimli düşünme en baskın faktör olarak kendini göstermektedir.Yapılandırmacı düşünmede öğretmenlerde en az görülen faktör ise bir yere ait olamama duygusu ve hoşgörüsüz düşünme faktörleridir.Öğretmenlerin yapılandırmacı düşünme bileşenlerinden davranışsal başa çıkma en baskın bileşen olarak görülmektedir.Öğretmenlerde en az görülen bileşen ise olağanüstü şeylerle düşünmedir.Ayrıca araştırmada elde edilen en önemli bulgu yapılandırmacı düşünme faktörleri ile durumsal liderlik bileşenleri arasında istatistiksel olarak ilişkile saptanmıştır.Bu ilişkiler yapıcı düşünme ile dönüşümcü liderli,yıkıcı düşünme ile sürdürümcü ve serbestlik tanıyan liderlik arasındadır.
Özet (Çeviri)
With this research we have tried to find an answer to the question Is there a relation about the primary school principals? and secondary school principals situational leadership styles among teachers sense and thinking styles ??The system of this research which designed in relational model consists of 3938 teachers,941 primary education teachers and 2097 secondary education teachers,working in academic year 2008-2009 in İstanbul province,Kadıköy districts 69 primary and secondary schools(56 state&13 private).The research?s reference consists of 209 teachers working in three different schools in every educational zone whom are chosen randomly and voluntarily from the six different educational zone?s all primary and secondary schools in Kadıköy by sampling categorization method.In the research the datas are obtained by two different scales.The Configurative Thinking Inventory improved by Epstein (2001),has been improved to measure people?s thinking levels of configurative and destructive point of view about world and automatically to themselves.The inventory adopted to Turkish Culture by Tosun&Karadağ (2008).The inventory consists of 85 items,5 of them are likert type and 7 components which have 11 sub-scales.Many Factors of Leadership Scale has been improved by Baas&Avolio (1990) in order to determine peoples leadership styles by the scope of Situational Leadership Theory.With the result of the scales used by researchers in many different countries and organizations,some comments made about the scale and it has been emphasised that the scale should be renewed.With parallel to these researches,the scale has been revised into Turkish by Akdoğan (2002) with the explanatory factor analyze method and as a result the scales Turkish form composed in 5 likert type and totally 36 items,3 components which have 7 sub-scales.In the analysis of the datas received from the research;average(X),Standard deviation(SS),independent group T-test Kruskal Wallis,H-test Mann Whitney,U-test and Pearson multiplication momentum correlation analyze used.According to the datas received from the research,teachers? activity orientation thinking style showed itself as the most dominant factor.In the constructive thinking,teachers? the feeling of not belonging to a place and intolerant way of thinking became the least seen factor.In the teachers? constructive thinking compounds,behavioral coping became the most dominant compound in the research.The least seen compound seen in teachers is thinking with extraordinary things.Besides,the most important data received from the research is the constructive thinking factors and situational leadership compounds are statistically relevant to each other.These relations are between positive thinking and transformational leadership,destructive thinking and continueing-permitting freedom leadership.