İlkokul yöneticilerinin yöneticilik etkililikleri ile çatışmayı yönetim biçimlerinin bazı değişkenler açısından karşılaştırılması(İstanbul Kadıköy örneği)
.
- Tez No: 346823
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmada ilkokulu yöneticilerinin yönetici yeterlilikleri ile yönetici çatışma yönetim stillerini arasındaki ilişki saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmada dört bölüm bulunmaktadır. Araştırmanın verileri İstanbul ili Kadıköy ilçesinde görevli ilkokulu yöneticilerinden toplanmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya toplam 154 yönetici katılmıştır. Araştırmada kişisel bilgi formu ile yöneticilerin demografik özellikleri ile ilgili bilgi toplanmıştır. Yönetici Etkililik Ölçeği (Washington Müdür Değerlendirme Ölçeği) ve Çatışma Yönetim Stilllerini Belirleme Ölçeği yüzyüze görüşme metodu ile gerekli bilgiler toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda yönetici etkililiği ile çatışma yönetim stilleri arasında yüksek düzeyde anlamlı pozitif doğrusal bir ilişki saptanmıştır. Bu sonuca göre yönetici etkililikleri olumlu yönde değiştikçe çatışma yönetim stilleri de olumlu yönde değişmektedir. Yine yönetici etkililiği alt boyutları ile çatışma yönetim stilleri alt boyutları arasında anlamlı pozitif doğrusal bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the administrators influences and the executive styles in conflict management of primary school administrators has been tried to determine. There ate four sections in this study. The data were collected from administrators in primary school in Istanbul?s Kadiköy district. Scanning model was used in the the study. A total of 154 administrators participated in the study. The information about the demographic characteristics of the primary school administrators has been obtained through Personal Information Study Form. The necessary information fort he Executive Influences Rating Scale (Washington Manager Rating Scale) and Conflict Management Styles Rating Scale were collected by the method of face to face interviews. As a result of this study, the high level of significant positive direct relationship between administrators? influences and the executive styles in conflict management of the primary school administrators has been found. According to this result, a positive change in the administrators? influences effects positively the conflict management administrators? styles. In addition, the significant positive direct relationship has been found between the subdimensions of the administrators influences and the subdimensions of the conflict management administrators? styles.