PKK terör örgütünün kuruluşu, faaliyetleri ve siyasallaşma süreci
The establishment, activities and politicization process of PKK terrorist organization
- Tez No: 346852
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Siyasal Bilimler, Public Administration, Defense and Defense Technologies, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Terör ve terörizm kavramları genel bir zemine oturtularak tanımları yapıldığında terör; her türlü baskı, tehdit, taciz, korku, dehşet, şiddet, caydırma yöntemleri kullanarak veya kullanmakla tehdit ederek toplumda güvensizlik hissi yaratmaya yol açan eylemler olarak tanımlanırken terörizm ise terörden farklı olarak siyasal amaçlar için örgütlü, sistemli ve sürekli terör kullanmayı yöntem olarak benimseyen bir strateji anlayışı ya da siyasal amaçlar dahilinde şiddete başvurarak veya başvurmakla tehdit ederek terör uygulamayı amaç, araç ve yöntem edinmiş anlayış olarak tanımlanmaktadır. Bu anlamda terör eylemleriyle ve silahlı faaliyetlerle yıllarca yüz yüze bulunan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin maruz kaldığı bu faaliyetler içerisinde en uzun ve kanlı geçmişe sahip; en fazla ekonomik, sosyal, kültürel ve en nihayetinde siyasal zarar ve zaaflara neden olan; toplumsal değerlerde ve bireylerde en yüksek düzeyde hassasiyete yol açan ve faaliyetlerine devam eden ayrılıkçı bölücü PKK terör örgütü ve özellikle siyasallaşma çalışmaları bu çalışmanın odak noktası konumundadır. Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünü ve güvenliğini, devletin demokratik yapısını ve toplumsal huzuru, milli birlik ve beraberliği ve toplumsal kaynaşmayı yozlaştırmak, zedelemek ve sonunda ortadan kaldırmak için çaba sarf eden PKK terör örgütü, gelişim süreci dahilinde silahlı mücadelenin yanı sıra hedeflerine ulaşmada siyasallaşmayı veya genel kanı itibariyle legalleşmeyi de strateji olarak kullanmış ve bu alanda varlığını günümüze kadar sürdürmüştür.Söz konusu bu siyasallaşma sürecinin gelişimini ve etnik temsiliyet hakkını kendinde gören örgütün bu süreçte izlediği stratejiyi ortaya koymayı amaçlayan tez çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde terör ve terörizm kavramlarından, terör ve terörizmin hedeflerinden, özelliklerinden, neden ve unsurlarından ve hukuksal yerinden bahsedilerek terörizm için kavramsal bir temel oluşturulmuştur. Aynı kapsam dahilinde yer alan ve tezimizin ana çalışma konusu olan PKK terör örgütü ikinci bölüm içerisinde ele alınmış ve örgütün kuruluşu, amaç ve hedefleri, stratejileri, finans kaynakları ve propaganda faaliyetleri gibi alt başlıklar altında incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise PKK terör örgütünün siyasallaşma süreci, örgüt tarafından gerçekleştirilen kongre ve konferanslar, buralarda alınan kararlar ve süreç dahilinde yaşanan değişim ve gelişmeler incelenmiş ve bununla birlikte siyasallaşma çalışmaları dahilinde örgüt tarafından taşeron olarak kullanılan, yasal olarak siyasal alanda faaliyet gösteren ve bir kısmı tabela partisi olmaktan öteye geçemeyen siyasi partiler ve bu partilerin PKK terör örgütleriyle ilişkileri detaylı şekilde ele alınmaya çalışılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise tüm bu çalışmanın genel hatları çerçevesinde bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Defining the terror and terrorism concepts on a general basis, it is seen that while terror is defined as the activities causing an insecurity in the society by using all kind of pressure, coercion, harassment, intimidation, violence and deterrence methods or threatening to use these methods; the terrorism, different from terror itself, is defined as a sense of strategy adopting the use of organized, systematic and constant terror for political purposes or as a sense taking terror as a goal, means and method by perpetrating violence or threatening to perpetrate violence within the compass of political purposes. One of the terrorist organizations which has the longest and bloodiest history; causes the greatest economic, social, cultural and ultimately political losses and weaknesses; causes the highest vulnerability in both social values and individuals themselves; and continues its bloody activities among all other terrorist organizations encountered by State of Republic of Turkey is PKK (Kurdistan Worker?s Party) terrorist organization. This terrorist organization and especially its politicization efforts constitute the principal focal point of our study. Trying to corrupt, damage and finally to annihilate the indivisible unity and security of Turkey; the democratic order of the country; the social peace, national unity and solidarity and the social adaptation of the society; the PKK terrorist organization has used politicization or legalization, in general opinion, as a strategy in its process of development along with its bloody armed struggle, and it has continued its existence until today.Our thesis that aims to present the development of the related politicization process and the strategy followed by the terrorist organization, which entitles itself with the right of ethnical representation, is constituted of four chapters. A conceptual framework is drawn for terrorism in the first chapter by defining the concepts of terror and terrorism; aims, characteristics, reasons and elements of terror and terrorism; and its legal viewpoints. Having place within the same extent, PKK terrorist organization is discussed and analyzed under such specified subtitles as its establishment, aims and purposes, strategies, financial resources and propaganda activities in the second chapter. In the third chapter; the politicization process of PKK terrorist organization, congresses and conferences held by the organization, the decisions taken in these events and the experienced changes and developments during these activities are handled. In addition, the political parties or movements that have been used as `subcontractor parties? by the terrorist organization, have been performing legal activities in political area and that cannot go beyond the concept of `shell party?, and the relation of these parties with the PKK terrorist organization within the politicization process are discussed in details. In the fourth and final chapter, a general evaluation is carried out in accordance with the framework of the whole thesis study.