PKK terör örgütü'nün kuruluşu, faaliyetleri ve Türkiye'nin mücadele politikaları
PKK terrorist organization, organization, operations and Turkey terror policies
- Tez No: 584355
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİHAN LİMONCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Türkiye'de terör problemi seneler ülke gündeminde yerini korumuş ve korumaya devam etmektedir. Ülkemiz mevcut enerjisini bu konuya harcayarak politik, ekonomik ve toplumsam alanda amaçladıklarının oldukça gerisinde kalmıştır. Ülkemizin terör konusunda ortaya koyduğu mücadelede devamlılık sağlayamaması sebebiyle terör ülkemizin en büyük problemlerinden biri olmayı sürdürmektedir.Türkiye, yaklaşık otuz seneden daha uzun zamandır, türlü türlü terör eylemleriyle karşı karşıya kalmış ve bu saldırılar halen devam etmektedir. Türkiye'ye saldırılar düzenleyen terör örgütlerinin başında PKK terör örgütü gelmektedir. Ülkemizin konumu sebebiyle dünyada stratejik bir merkezde olması, bahsi geçen bu saldırıların en önemli sebeplerinden biridir. Bu çalışmada Türkiye'ye karşı uzun zamandır terör eylemlerinde bulunan PKK terör örgütünün kuruluşu, gerçekleştirdikleri eylemler ve tüm bunlara karşı Türkiye'nin uyguladığı müdahaleler incelenecektir
Özet (Çeviri)
Terrorism problem in Turkey that year and continues to protect and maintain its place on the national agenda. Our country has spent much of its energy on this subject, and it lags far behind in its political, economic and social context. Terrorism continues to be one of the biggest problems of our country due to the continuity of our country's fight against terrorism. Turkey has long been more nearly thirty years, has been faced with all sorts of acts of terrorism and these attacks are still continuing. At the beginning of the terrorist organization PKK attacks on Turkey comes regulate terrorist organization. Being a strategic center in the world because of the position of our country is one of the most important reasons of these attacks. In this study, a long time provider of the terrorist organization PKK against Turkey Located in terrorist activities, and they perform all actions against Turkey's intervention to implement them will be examined.