Ankara ili tetrastichinae (Hymenoptera; Eulophidae)faunasının tespiti
Determination of tetrastiehinae (Hymenoptera; Eulophidae)fauna in Ankara provinee
  1. Tez No: 346886
  2. Yazar: ELİF SAKALTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİYE GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Ankara ili Tetrastichinae faunasının tespiti amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada Tetrastichinae alt familyasının 8 cinsinden 41 tür saptanmıştır. Bu türlerin sayısı ve ait olduğu cinsler şunlardır: Anaprostocetus (2), Aprostocetus (12), Baryscapus (15), Crataepus (1), Neotrichoporoides (6), Pronota/ia (2), Sigmophora (1), Tetrastichus (3). Bu türlerden 17 tür Türkiye için yeni kayıttır. Araştırma alarundan tespit edilen cinslere ait cins teşhis anahtarı ve her cins içinde tür teşhis anahtarı oluşturulmuş olup, türlerin tanımlayıcı özeııikleri çizilmiş ve türlerin morfolojileri, yayılışı, biyolojileri gibi özeııikleri hakkında kısa bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine Tetrastichinae fauna of Ankara province. in this study 41 species were found belonging to Tetrastichinae. This species and number of these are; Anaprostocetus (2), Aprostocetus (12), Baryscapus (15), Crataepus (1), Neotrichoporoides (6), Pronotalia (2), Sigmophora (1), Tetrastichus (3). Among this specimens 17 of the species are new records for Turkey. Diagnostic keys are prepared for investigated taxa, taxanomic characters of taxa have been described and illustrated, and short information is given on the features, morphological structures, distribution and biologies of all species.