C4V simetrisindeki M(Co)SL ve M(Co)S tipi komplekslerin infrared inaktif karbonil gerilme modunun frekansının infrared verilerinden hesaplanması
The calculation of frequency of the infrared inactive carbonyl stretching mode from infrared data in complexes of the types M(Co)S and M(Co)SL with C4V symmetry
- Tez No: 346887
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Metal karboniııer ve türevieri, yükseltgenme ve terrnal bozunmaya karşı oldukça kararlı olup yapılarındaki karbonil gruplarının değişik ligandlarla yerdeğiştirebilmeleri nedeniyle organometalik bileşiklerin sentezinde başlangıç maddesi ve çok sayıda organik tepkimede katalizör olarak kullanılmaktadır. Sözkonusu tepkimelerin özeııikle mekanizmalarının açıklanmasında metal karbonil yapılarnın aydınlatılması önemli ipuçları vermektedir. Titreşimsel veriler ve karbonil ayrımlı kuvvet alanları yöntemi ile metal karbonil kompleksIerinin geometrik yapıları ve stereo kimyası başarılı bir şekilde açıklanabilmektedir. Bu yöntemin uygulanmasında iki önemli problemle karşılaşılmaktadır. Bunlardan ilki karbonil gerilme bandlarının simetrik etiketlenmesi, diğeri ise bazı sistemler için bilinmeyen sayısı denklem sayısından fazla olan seküler denklemlerin olmasıdır. C4v simetrisindeki M(CO)5L ve M(CO)5 tipi metal karbonillerde Bı modunun infrared inaktif olması, sadece infrared verileri İle seküler denklemlerin çözülmesİnİ imkansız kılmaktadır. çoğu metal karbonil kompleksi için Raman spektrumu elde edilememesİ, infrared inaktif modların frekansını hesaplama yöntemlerinin geliştirilmesini önemli hale getirmektedir.L grubu büyük moleküllü olan C4V simetri nokta grubundaki M(CO)sL tipi kompleksIerde, C4V sİmetrisinden sapma nedeniyle, infrared inaktif Bı mo du infraredde zayıfça gözlenmektedir. Büyük moleküllü L grubu içeren moleküllerin bİr çoğu için aşağıdaki gibi bir ~ parametresi tanımlanmıştır. J3 = Aı - ,,1,2 Aı - ,,1,2 + ,,1,3 - ,,1,4 Burada Aı, A2, A3 ve ~ sırasıyla Aı(l), Aı (2), Bı ve E modlarının frekanslarıdır. Çalışılan moleküllerin ~ parametreleri O.80±O.02 bulunmuştur. Sonuç olarak Bı mo du infrared inaktif olan kompleksIerin Bı modunun frekansının hesaplanmasında ~ parametresinin kullanılabileceği bulunmuştur. Bu yaklaşımın geçerliliğini test etmek için IJS ~IJ;' formülü kullanılarak standart sapmalar hesaplanmıştır. Bulunan sonuçlar literatürde verilen diğer metodlarla elde edilenlerle uyum içindedir. Çalışılan moleküllerin CO-aynmlı kuvvet sabitleri gözlenen Aı ve E modlarının frekanslan ve hesaplanan Bı modu frekansından analitik yaklaşım kullanılarak hesaplanmıştır. ~ parametreleri C-O gerilme bandlannın etiketlenmesinde de kullanılmıştır. Bu yolla elde edilen etiketlemenin Cotton-Kraihanzel etiketlemesi ile uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Metal carbonyls and derivatives, which are rather against to reduction and thermal decomposition, were used as a initial substance in synthesis of organometallic compounds and as a catalyser in great number of organic reaction, since the carbonyl groups can be substituted with different ligands. Interpretation of the metal carbonyl structure gives important cIues to cIarifying the mechanism the reaction questioned. Geometrical structure and stereochemistry of metal carbonyl complexes can be explained succesfully by CO-factored force fields method and vibrational data. When the method is applied to metal carbonyls, two important problems are encountered. The first is the determination of the symmetry species of the observed C-O stretching bands. The second is that the number of the observed CO stretching frequencies is less than the number of unknown (the number of force constants ).For M(CO)5 and M(CO)5L complexes, under the C4V symmetry of the carbonyls, the solution of the secular equations by using infrared data is impossible, since the Bı mode is infrared inactive. The fact that the Raman spectra can not be obtained for most of metal carbonyls requires the development of new methods by which the frequencies of the Bı mode can be calculated. When M(CO)5L complexes, with C4V symmetry, contain L groups with large molecule, the deviation from C4V symmetry is occured and therefore the infrared inactive Bı mode is observed weakly. For a number of complexes containing L group with large molecule, we have defined a ~ parameter as follows. fJ Aı - A2 + A3 - A4 Where Aı, A2, A3 and ~ are the A parameter of Aı(l), Aı (2), Bı and E modes, respectively. For the molecules considered the ~ parametres were found to be in the range of O.80±O.02. As a result, we have assumed that this value of ~ can be used to calculate the frequency of the Bı mo de for complexes Bı mode ofwhich is infrared inactive. In order to verify the validity of this assumption, the standard deviation was calculated by using the equation The results were found to be in dose agreement with those obtained from the other methods reported in the literature. The CO-factored force constants of the complexes understudy were evaluated by using analytical approach from the observed frequencies A ı and E modes and the calculated frequency of the Bı mode. The ~ parametres were employed to assign the C-O stretching bands. it was shown that the assignment in this way is in agreement with the CottonKraihanzel.