Oncorhynchus MYKISS'in yumurta, sperm, larva ve diğer gelişim evrelerinde yağ asit seviyelerinin belirlenmesi
Determination of fatty acid levels in oncorhynchus MYKISS EGGS, sperm, larv ae and other developmentalstages
- Tez No: 346895
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ AKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada Oncorhynchus mykiss'in yumurta, sperm, larva ve diğer gelişim evrelerinde yağ asit seviyeleri araştırılmıştır. Denemeler, sıcaklığı 9 - 13.5 oC, oksijeni 6.7 - 8.8 mg/rı ve pH'sı 7 - 7.5 arasında değişen ortamda yürütülmüştür. Döllenmiş yumurtaların embriyonik gelişimi, larval dönemlerdeki gelişimleri, 250 g porsiyonluk safhaya kadar izlenmiş ve bu safhalardan yağ asit analizleri için örnekler alınmıştır. Yağ asit analizleri Gaz Kromatografisi Kütle Spektrometresi ile yapılmıştır. Eşeysel olgunluğa erişmiş o. mykiss' de uzun zincirli aşırı doymamış yağ asit yüzdelerinin üreme periyotlarına bağlı olarak önemli derecede azaldığı, bu azalmanın özellikle C22:2, C22:5 ve C22:6 yağ asitlerinde olduğu saptanmıştır. o. mykiss'in tüm gelişim evrelerinde, yağ asit miktarlarındaki en belirgin değişimler, döllenmiş yumurtalarda, C12:0, C16:2, C18:2, C20:1, C20:2, C20:3, C20:4, postlarval safhaya geçişte C16:0, C16:1, C18:0, C18:1, C20:1, C20:2, C20:3, C20:5, C22:0'ın yüzdelerinde düşüş, C14:0, C14:1, C16:2, C18:2, C18:3, C20:0, C20:4, C22:1, C22:2, C22:5, C22:6'nın yüzdelerinde ise artış meydana geldiği tespit edilmiştir. o. mykiss'in yumurtadan itibaren gelişimi izlenen bütün safhalarında, yağ asit bileşiminde kalitatif olarak bir değişiklik belirlenememiştir. Ancak, C 18 :0, C18:1, C18:2, C20:5 ve C22:6 yağ asitlerinde kantitatif olarak önemli değişimlerin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, fatty acid levels of Oncorhynchus mykiss' eggs, sperm, larvae and other developmental stages were investigated. Experiments were performed in the water, the temperature of which İs between 9 and 13.5 oC, the oxygen level of which İs between 6.7 and 8.8 mg/rı, and the pH of which is between 7 and 7.5. Embryonic and larval development of fertilized eggs were followed until 250 g portioned-stage and samples were taken from each stages to analyse fatty acid. Analysis of fatty acid were done by Gas Chromatography Mass Spectrometry. The percentage of polyunsaturated fatty acid of mature o. mykiss significantly decreased during reproduction period, particularly in C22:2, C22:5 and C22:6. Throughout all the developmental periods of o. mykiss, such İmportant changes as an increase İn the percentage of C12:0, C16:2, C18:2, C20:1, C20:2, C20:3, C20:4, C20:5, C22:0, C22:1, C22:5 and C22:6 and as a decrease in the percentage of C16:0, C18:0 and C18:1 were detemlined in the amounts of fatty acid of fertilized eggs. During the period of development from the post embryonic stage to early larval stage, it was observed an important İncrease in C20:0, C20:3, C20:5, C22:0 and a decrease in C18:3, C22: ı. As for the period of development from 43 day-prelarval stage to post larval stage at which yolk sac is absorbed, it was determined a decrease in the percentage of C16:0, C16:1, C18:0, C18:1, C20:1, C20:2, C20:3, C20:5, C22:0 and an İncrease in the percentage of C14:0, C14:1, C16:2, C18:2, C18:3, C20:0, C20:4, C22:1, C22:2, C22:5, C22:6. In all the stages, the development of which from the beginning of the eggs is observed, no qualitative variation were determined in the fatty acid composition of o. mykiss. Yet, significant quantitative variation were detected in the fatty acids ofC18:0, C18:1, C18:2, C20:5 and C22:6.