CAPP ve tornalanacak parçalar için bir bilgisayar destekli işlem planlama yazılımı
  1. Tez No: 34713
  2. Yazar: LEVENT ALEMDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Proses planlama, metodların sistematik sınırlamasıdır. Üretimdeki manası, ekonomik imalat yapılmasıdır. Üretimde imalat ve dizayn arasında önemli bir bölümdür. Bizim endüs trimizde, klasik olarak proses planlama pratik tecrübeye sa hip planlayıcı tarafından başarılır. Bu sebepten dolayı, farklı planlayıcılar aynı parça için planlama yaparsa, belki de farklı planlar ortaya atarlar. Bütün bu planlar ekonomik imalat metodlarında düşünülemez ve gerçekten parçanın imala tında bunlardan herhangi biri optimum metodu oluşturamaya- bilir. Bu açıdan, proses planlama sadece şahsi tecrübe ka rarı, tercih yahut özel planlayıcı ön yargısını aksettirir. Belki de rahatça kullanılabilir alternatif metodları dar fi kirli olarak gösterir. CAPP optimum imalat prosesini seçmeye çalışır ve plan- layıcının tecrübelerine itiraz etmeksizin adımların bütün detaylarını karıştırmayı emreder. Bilgisayar bütün proses planlama görevleriyle birlikte yardımcı ideal bir takımdır. Çünkü o özellikle hızlı doğru hesaplama ve bilgi prosesidir. Otomatik proses planlamanın aktivitelerinin tümü birbiriyle alakalıdır ve optimum planlama interaktif fonksiyondur. Bilgisayar ideal trafik düzenleyicisidir ve büyük ölçüde planlayıcıların çalışma verimlerini geliştiricidir. Diğer bir deyişle, CAPP, CAD - CAM arasında önemli bir bir çizgidir. Bu yüzden birleştirilmiş imalat sistemi (CİM) ve esnek imalat sisteminin (FMS) gelişmesinde anahtar rol oy nar.Bu çalışmada torna tezgahlarında işlenecek dönel ve delisiz parçaların teknolojik planının bilgisayar yardımı ile çıkarılması için bir program yazılmıştır. Bu program Quick Basic ile PC "ler için hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Process planning is the systematic determination of the methods and means by which a product is to be manufactured economically and competitively. It is an important interme diate stage between designing and manufacturing the product. In our industry j the process planning conventionally is carried out by a planer who has accumulated practical experience. By this reason, if different planers were asked to develop a process plan for same part, they would probably come up with different plans. Obviously, all these plans cannot reflect the most economic manufacturing method, and in fact, there is no quarantee that any one of them will constitute the optimum method for manufacturing this part. In this way, process plans frequently reflect only commitment to personal experience, preference, or even prejudice of the particular planner or perhaps, a parochial view screened from alternative methods that way actually be readily available. Computer aided process planning (CAPP) attempts to select an optimum manufacturing process and prescribe full details of steps involved, without relying an a planner's individual experience or preferences. The computer is an ideal tool to help with all process planning tasks because it is particularly suited to rapid accurate calculation an to data processing. All the activities of automated process planning are interrelated -one decision affects another -and optimum planning is interactive function. The computer is an ideal traffic manager and has the capability for increasingthe working efficiency of planners greatly. On the other hand, CAPP is an imported link between CAD and CAM. It is located at the crossroad of information between engineering design and shop floor. Therefore it is also a key factor in developing the integrating manufacturing system (CIM) and flexible manufacturing system (FMS). In this work ; a program that was written by Quick Basic for PCS is prepared for turning components to create the process planning.