Finansal sıkıntı maliyetleri ve işletmelerde yeniden yapılandırma: Borsa İstanbul'da bir uygulama
Costs of financial distress and reconstruction in enterprises: An application in is Istanbul Stock Exchange
- Tez No: 347212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada şirketlerin iflas sürecinde tasfiye yoluna mı başvurdukları yoksa yeniden yapılandırma yöntemlerine mi yöneldiklerine ilişkin kararları incelenmiş ve analiz edilmiştir. Bu analiz yapılmadan önce finansal sıkıntı kavramının ne olduğu, türleri, nedenleri, sonuçları ile ilgili konular ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise BİST (Borsa İstanbul)?de işlem gören işletmelerin yeniden yapılandırılmasına ilişkin veriler incelenmiştir. BİST?de işlem gören şirketlerin 2008-2012 yıllarına ilişkin verileri kullanılarak finansal yeniden yapılandırma uygulamaları hakkında kamuya yapılan bildirimlerin hisse senedi getirileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bildirimlerin firma değerine olan etkisini ölçmek için anormal getiri ve kümülatif getiriler hesaplanmış olup, olay etüdü yönteminden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, decisions of the companies are analyzed whether they choose settlement during bankruptcy or they turn to the ways of reconstruction, We handled what the financial problems; kinds, reasons and the results of these financial distress before the anlysis. At the final part of the study, the data about the reconstruction of enterprises functioning in İstanbul Stock Exchange is overlooked. We investigated that effect of declarations that made to the public about financial reconstruction operations on the stock yield. In order to analyze this, we used the data of the companies functioning in İstanbul Stock Exchange related to 2008-2012. Anormal and cumulative yields are also accounted in order to measure effects of the declarations to the price of firms.