Finansal sıkıntı maliyetleri ve yeniden yapılandırma sonrası şirket performansı
Financial distress costs and corporate performance after restructuring
- Tez No: 191458
- Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL KOÇ YALKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Coşkun, Ender, ?Finansal Sıkıntı Maiyetleri ve Yeniden Yapılandırma Sonrası ŞirketPerformansı?, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Yüksel Koç Yalkın, 194 sayfa.ÖZETŞirketler çeşitli nedenlerle finansal sıkıntıya girebilmektedir. Finansal sıkıntıyaşanması veya finansal sıkıntıya düşme olasılığı; hem şirketin, hem de şirketle ilgili çıkargruplarının çeşitli maliyetlerle karşılaşma olasılığını artırmaktadır. Finansal sıkıntısürecinin ortaya çıkarabileceği maliyetler ve bu maliyetlerin büyüklüğü, finansliteratüründe tartışılan konulardan biridir.Finansal sıkıntı maliyetlerinin büyüklüğünün bilinmesi; başta sermaye yapısıkararları olmak üzere, iflas hukukunda yapılacak düzenlemeler, riskli borçlar için riskpriminin düzeyinin belirlenmesi gibi karar süreçleri üzerinde etkilidir. Bundan dolayı,finansal sıkıntı maliyetleri ve yeniden yapılandırma sürecinin işletmeler ve işletmelerleilgili çıkar grupları üzerine etkisini inceleyen çalışmalar gün geçtikçe artmaktadır.Şirketlerin finansal sıkıntı sürecinde katlandıkları maliyetlerin ve yenidenyapılandırma sonrası şirket performansındaki değişimin incelendiği çalışmamız üçbölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; finansal sıkıntı ve yeniden yapılandırmanınkavramsal, ekonomik ve yasal boyutları ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca finansalsıkıntının nedenleri, finansal sıkıntı maliyetlerinin sermaye yapısı kararları açısındanönemi, finansal sıkıntı içindeki şirketlerin başvurabilecekleri yeniden yapılandırmasüreçleri incelenmiştir.İkinci bölümde; finansal sıkıntı sürecinde katlanılan doğrudan ve dolaylı maliyetlerliteratürden elde edilen bulgular çerçevesinde incelenmiştir. Ayrıca yeniden yapılandırmasürecinde kullanılabilecek yöntemler ve bu yöntemlerin işletme performansına etkisi de bubölümde tartışılmıştır.Üçüncü bölümde ise, İMKB'de işlem gören, finansal sıkıntıya düşmüş şirketlerinkatlandığı dolaylı finansal sıkıntı maliyetleri; satışlardaki değişim, kârlılıktaki değişim vepiyasa değerindeki değişim şeklinde üç kriter açısından incelenmiştir. Araştırmamızda;finansal sıkıntı sürecinde işletmelerin satışlarında ve kârlılığında önemli düşüşleryaşadıkları ve piyasanın finansal sıkıntıyı maliyetli bir süreç olarak algılayarak, sıkıntı ileilgili duyurularda şirketin piyasa değerini düşürecek şekilde tepki verdiği yönündekiliteratürü destekleyici bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coşkun, Ender, ?Financial Distress Costs and Corporate Performance AfterRestructuring?, Ph.D. Thesis, Advisor: Pro. Dr. Yüksel Koç Yalkın, 194 pages.ABSTRACTDue to a variety of reasons, corporates get into a financial distress by not being ableto make debt payment, caused mainly by insufficient amount of cash flow needed in duecourse. Such a financial distress or the possibility of getting into it may very well damagethe relation between the corporates and a group that may consists of suppliers, customers,creditors, and as well as other parties involved. This unpleasant situation may induce costsfor both the corporate and the stake holders. The knowledge of the extent that financialdistress costs are controversial in finance literature.The knowledge of the extent that financial distress costs may induce is very importantin decision making process on issues such as determining the risk premium levels for riskydebts and arrangements needed in bankruptcy code, as well as the decisions to be made onthe capital structure. As a result more research is being conducted to determine the effect offinancial distress costs and restructuring of the corporates on firms and the stake holdersaffiliated with the firms..In this study we consider the costs induced during the financial distress and changesthat occur in the performance level of corporates followed by their reorganization. Ourstudy consists of three sections. In the first section, financial distress and reorganizationare investigated from conceptual, economical and judicial point of view. Furthermore, thecause of financial distress, the importance of financial distress costs for capital structuredecisions and the reorganization processes that the the corporates under financial distressmay apply to.In Section two, the direct and indirect costs induced by the financial distress has beeninvestigated in connection with the results reported in the literature. Furthermore, theliterature on the the methods that can be used in the process of reorganization and theinfluence of such methods on the performance of the corporate are discussed in thissection.In section three, the corporates listed in ISE that experienced financial distress havebeen determined and the induced indirect financial costs have been investigated in terms ofthree criteria: changes in the sells, profit and market value. We reached at the conclusion,supporting those in the literature, that the corporates experience losses in their sells andprofits during the times of financial distress and that market regards the financial distressas a costly process and react by lowering the market value of the corporate.