Heidegger on the claim of the phenomenon: Logos and being
Heidegger'de fenomenin iddiası: Logos ve varlık
  1. Tez No: 347246
  2. Yazar: GÜLŞAH NAMLI TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 431
Özet
Bu tezde amacımız Heidegger düşüncesini, temel vaadi bakımından, kapsayıcı bir biçimde ele almaktır. Göreceğimiz gibi, bu vaat, fenomenolojinin ileri sürdüğü kendi verililiğinde gösterme fikrinde yatmaktadır. Bu sorunsal, kökenine, düşünülecek olanın ortaya çıkışının, bir yol olarak, metafizik bir duruşta temellenerek değil de kendine doğru bir yol olması anlamında, kendisi olarak sahiptir. Her ne kadar Heidegger için metafizik düşünce, özsel bir unutuştan ibaret olsa da, metafizik bir kenara atılmamıştır; aksine Heidegger'in düşüncesi, bize, metafiziğin sahiplenildiği kökensel bir yön sağlamaktadır. Bu durum, düşüncemizin, `hakikat', `kendi ya da insan olma' veya `bir varolanın olması' gibi temel mevzulara, şu veya bu düşünce sisteminin konuları olarak değil de, meselenin kendisini, düşüncede, kendi iddiası olarak muhafaza etmesi anlamında, yeniden müracaat ediyor oluşu dikkate alındığında açıklığa kavuşur. Bu, önemli olanın, zaman ve varlığın birlikte verililiği olarak, kendine özgü uzaklığıyla gelen bir yakınlık olduğu anlamına gelmektedir. Heidegger'i kendi düşünce yolunda takip ederken göreceğiz ki bu, herhangi bir insan yetisinin üretimi değildir, bunun yerine, insanın ikamet ettiği yer olarak özsel konuşmasında dilden söz edilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, our aim is to bring into view Heidegger's thinking in a comprehensive sense with regard to its fundamental premise. As we shall see, the latter lies in what phenomenological breakthrough brought forward in terms of an idea of showing in its manner of giving itself. This problematic has its own genesis as itself in the sense that what is to be thought comes to revealing as the way of thinking which is not based on metaphysical stances, but finds itself on the way to itself. Although for Heidegger, metaphysical thought consists in an essential forgetting, metaphysics is not set aside; but rather, his thinking provides us with an originary direction in the sense that metaphysics is appropriated. This becomes obvious when we see that our thinking appeals again to the basic issues such as `truth', `to be self or human' or `to be a being', not as subject matters of this or that system of thinking, but in such a way that the matter itself keeps itself in thinking as its claiming. This amounts to saying that what is at stake is a kind of nearness or intimacy with the distance proper to it in such a way that it gives time and being. As we follow Heidegger in his path of thinking, we shall see that this is not a product of any human capacity; instead it is the language in its speaking essentially where human being dwells.