Prizmatik parçaların uzman sistem yaklaşımıyla işlem planlaması
Process planning using system for prismatic parts by using expert system approach
  1. Tez No: 84643
  2. Yazar: Ş. ABDURRAHMAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT KURBANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Prizmatik parçalar için bir bilgisayar destekli işlem planlama sistemi geliştirilmiştir. Bu sistemi Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT), STEP standardı grafik dönüştürücü, parça referans yüzeyi seçimi, taban referans yüzeyi seçimi, unsur algılama, işlem tipi belirleme, işlem sırası belirleme, kesici takım ve takım tezgahı seçimi modüllerinden oluşmaktadır. BDT ortamında sınır temsili modelleme yöntemiyle hazırlanan parça bilgileri STEP grafik dönüştürme standardı kullanılarak elde edilmektedir. Bu amaç için hazırlanan bilgisayar programına ilk olarak parça bilgilerinin bulunduğu STEP.TXT dosyası sisteme girdi olarak alınmaktadır. Program yardımıyla STEP.TXT dosyasındaki bütün bilgiler taranarak parçayı oluşturan köşe noktalan, kenarlar, yüzeyler, taban referans yüzeyleri tek tek bulunarak parça üzerindeki unsurlar belirlenmektedir. Daha sonra geliştirilen Taban- Yüzey-İlişkisi metoduyla parçayı oluşturan unsurlar ayrı ayrı analiz edilmektedir. Ayrıca işlem tipi ve sırası, kesici takım ve tutucu seçimi program tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Sistem, IBM uyumlu bir kişisel bilgisayarda PASCAL 7.0 programlama dili kullanılarak hazırlanmıştır. Programın kullanılışı pratik örneklerle gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a Computer Aided Process Planning (CAPP) system has been developed for prismatic parts. The system includes Computer Aided Drafting (CAD), STEP interface, reference surface selection of a model, reference surface selection at the bottom of feature, feature recognition, determination of operation type, determination of sequence operation, cutting tool and tool holder selection modules. Part knowledge that is designed at computer by boundary representation modeling technique is extracted by using STEP interface program from prepared program for this porpose. The system, first it except STEP.TXT file as an input file, than vertex point, edges, surfaces, base reference surface of the features are determined by scanning STEP.TXT file in detail. Than features are recognized with using previously prepared features knowledge. Available features on the model part STEP interface file are analyzed one by one with using developed Base-Surface-Relation (BSR) technique. In addition to those, type of operation, cutting tool and tool holders are also selected automatically by the program. System has been prepared using PASCAL 7.0 programming language an IBM compatible personal computer. The program is explained with an example.