Türkiye'deki ilköğretim yapılarının deprem dayanımının incelenmesi
Investigation of earthquake resistance at primary school buildings in Turkey
- Tez No: 450668
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ASENA SOYLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkiye'de afet denilince akla gelen en önemli doğa olayı depremdir. Ülkemizin çok büyük bir kısmı 1. ve 2. derece deprem bölgelerinde bulunmaktadır. Geçmişte yaşanılan depremler ve deprem hasarları yapılaşmada, depreme dayanıklı yapı tasarımında, mimari tasarımın önemini göstermiştir. Bu çalışmada ilköğretim yapılarının deprem sırasındaki davranışları ve deprem hasarları, özellikle betonarme ve yığma yapılar üzerinde incelenmiştir. Marmara depremi, Elazığ depremi ve Van depremi gibi büyük depremler sonrası, eğitim yapılarında oluşan hasarlar, nedenleri ile açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada, ayrıca 2000 sonrası kamu kuruluşları tarafından eğitim yapıları için oluşturulan, tip projelerden örnekler incelenmiş, farklı formlardan örnekler seçilerek yapılan incelemelerde, 2007 Deprem Yönetmeliği düzensizlikleri açısından değerlendirilerek karşılaştırılmalar yapılmıştır. Tüm bu veriler göz önüne alınarak, 3 farklı formda tip projeler oluşturularak Probina-orion programı ile modellenmiştir. Kare, dikdörtgen ve L form şeklinde tasarlanan formların deprem sırasındaki davranışları, 2007 Deprem Yönetmeliği düzensizlikler açısından incelenmiştir. Bu analizlerin sonuçlarına göre formların davranışları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, eğitim yapısı olarak tasarlanan farklı formların geometrileri ve simetrik taşıyıcı sistemlere sahip olmaları, deprem sırasındaki davranışlarını etkilediği görülmektedir. Depreme dayanıklı yapı tasarımında, mimari tasarımın çok önemli etken olduğu gözlenmiştir. Özellikle eğitim yapıları gibi insanların uzun süreli ve yoğun olarak bulunduğu ve değerli eşyaların saklandığı binalar sınıfındaki binaların, kullanıcı özellikleri de dikkate alındığında, tasarım aşamasında geometrik formlar, basitlik ve simetrinin göz önüne alınması gereken önemli kriterler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Deprem, Eğitim Yapıları, Düzensizlikler, Hasarlar
Özet (Çeviri)
The most important natural disaster is earthquake in Turkey. A very large part of our country has 1st and 2nd degree in earthquake zones. Experienced in the past earthquakes and earthquake damages showed the importance of architectural design of buildings on the earthquake.In this study,behavior of primary structure and earthquake damages during the earthquake, especially on concrete and masonry structures, have been investigated. The damages of earthquakes, after the great earthquakes such as Marmara, Elazığ and Van earthquake, have tried to explain the reasons.In the study also, after 2000 educationall buildings examples of types of projects, which design by public institutions,were investigated. The investigation of different forms were compared in terms of 2007 Earthquake Guide irregularities. According to all these datas, three different types of Projects were designed and modeled by Probina-orion program. Square, rectangular and L-shaped form were investigated in terms of 2007 Earthquake Guide irregularities. According to the results of these analyzes, behavior of forms during the earthqauke were compared.Results obtained from the studys how that the geometry and symmetrical static systems of thedifferent forms of education buildings have affected their behaviors during the earthquakes. The architectural design of earthquake resistant design was observed a very important factor. Especially education buildings are peoples long-term and intensive located places. These buildings are class of stored important things buildings too. All of the reasons show that geometric forms, simplicity and symmetry are important criterias of architectural design. Key Words : Earthquake, EducationalBuildings , Irregularities , Damages