Suça sürüklenen çocukların okul dönemlerinin incelenmesi ve bu dönemde barındırdıkları risk faktörlerinin belirlenmesi: Ankara, İstanbul ve İzmir Jandarma Çocuk Merkezleri örneği
Investigation of school periods of the drifted children into the delinquency and determination of risk factors relating to school term: Case of Ankara, İstanbul, İzmir Gendarme Centers
- Tez No: 347516
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Okul hayatı, çocuğun sağlıklı toplumsallaşması ve gelecek hayata hazırlanması konusunda çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu çalışmada, suça sürüklenen çocukların okul dönemleri incelenerek, suça sürüklenmelerinde okulun etkisi araştırılmış ve bu çocukların okul dönemlerinde barındırdıkları riskler (tehlikeler) tespit edilmiştir. Sonrasında ise bu risklere göre çocukları suçtan uzak tutacak koruyucu faktörlerin neler olabileceği değerlendirilmiştir. Ayrıca çocuklarla yapılan görüşmelerde ailelerine ilişkin de önemli bilgiler elde edildiğinden çalışmada ailesel risk faktörlerine de yer verilmiştir.Çalışma sonucunda elde edilen sonuçlara göre, ailesel risk faktörlerigenel olarak ailelerin çocuk yetiştirme konusundaki yetersizliklerinden ve ekonomik açıdan sorunlar yaşamasından kaynaklanmaktadır. Okula ilişkin risk faktörlerinde ise genelde çocukların okulla sıkı bağlar kuramamasının etkileri görülmektedir.Bu risk faktörleri göz önüne alındığında, aileyi ilgilendiren koruyucu faktörler; ailelerin çocuk yetiştirme konusunda eğitilmesi gerekliliğini işaret etmektedir. Okula ilişkin koruyucu faktörler ise çocuk ile okul arasında sıkı bağlar kurulmasının zorunlu olduğunu göstermektedir. Ayrıca çalışmada elde edilen bulgular çocukların okul hayatlarındaki olumsuzların, suça sürüklenmeleri üzerinde dolaylı etkilerinin olduğu yönündedir.Anahtar Kelimeler : Çocuk Suçluluğu, Risk Altındaki Çocuklar, Risk Altındaki Öğrenciler, Risk ve Koruyucu Faktörler, Okul.
Özet (Çeviri)
School life constitutes a very important place on the socialization of the child and his preparation to the future life. In this study, by examining school periods of the drifted children into the delinquency, school's effect is investigated on drifting into the delinquency. Besides, the risks relating toschool term are determined. Afterwards according to these risks, feasibleprotective factors that keep children away from delinquency are evaluated. Also family risk factors are placed in the study, because informations gathered about the family members are evaluated as important.According to the results of the study, familial risk factors are commonly stem from the poor family practices and economical problems. In the school related risk factors, generally effects of the children's poor ties with school are seen.When these risk factors are taken into consideration, familial protective factors point out the necessity of the training families about child rearing. School related protective factors show that establishing close ties between child and the school is mandatory. It's also found that the school life problems have an indirect effect on drifting into the delinquency. Keywords : Juvenile Delinquency, At-Risk Children, At-Risk Students, Risk and Protective Factors, School