Örgütsel bağlılık, örgütsel güven, psikolojik kontrat ve psikolojik kontrat ihlali üzerine bir araştırma
Organizational commitment, organizational trust, psychological contract and a study on psychological contract violation
- Tez No: 596817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Psikolojik kontrat; çalışanların zihinlerinde şekillenen ve yöneticilerle kendileri arasındaki varlığına inandıkları sorumluluklarını ve beklentilerini içeren, yazılı olmayan, üstü kapalı anlaşma olarak ifade edilmektedir. Ve bu ifade çalışan davranışlarını anlamada hayati bir rol oynayabilmektedir. Örgütsel güven, taraflar arasında diğerinin hareketleriyle riske girmeyeceği veya incinmeyeceği, bir iş görmeyi ifade ederken örgütsel bağlılık, genellikle bireyin örgüte karşı duyduğu, hissi ve fonksiyonel bağ olarak görülmektedir. Bu çalışmada; psikolojik kontrat ihlalinin, psikolojik kontrat, örgütsel bağlılık ve örgütsel güven üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmada kullanılan veriler, TÜMOSAN A.Ş.'nin işçilerine uygulanan anketlerden elde edilmiştir. Veriler IBM SPSS 23.0 ve STATA 13.0 paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar psikolojik kontrat ihlalinin örgütsel bağlılık ve örgütsel güvene bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Ancak örgütsel bağlılığın örgütsel güven ve psikolojik kontrata inancı artırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Psychological contract; It is defined as a non-written and covered agreement, which is formed in the minds of the employees and covers the obligations and expectations that they believe exist between the managers and themselves. Organizational commitment considered to be an emotional and functional bond that an individual feels for the organization, while organizational trust refers to a job that does not take risks or be hurt by the other's movements. In this study, the effects of psychological contract breach on psychological contract, organizational commitment and organizational trust were investigated. The data used in the study were obtained from the questionnaires applied to the workers of TÜMOSAN A.Ş. The data were analyzed using IBM SPSS 23.0 and STATA 13.0 package programs. The results of the study showed that the violation of psychological contract had no effect on organizational commitment and organizational trust. However, it has been determined that organizational commitment increases the belief in organizational trust and psychological contract.