Polikistik over sendromunda endotelin-nitrik oksit ilişkisinin incelenmesi ve endotel fonksiyonunun araştırılması
- Tez No: 141745
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL AKGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Özet; Çalışmamızın amacı polikistik over sendromunda nitrik oksit- endotelin-1 düzeylerini incelemek ve endotel fonksiyonu açısından her iki biokimyasal parametreleri irdelemektedir. Çalışmamızda; 38 PKOS'lu hasta çalışma grubunu, 20 olgu ise kontrol grubunu oluşturdu. PKOS grubunda ise insülin rezistansı olan ve olmayan iki alt grup oluşturulurdu. Çeşitli hormonal, biokimyasal parametreler yanınında, endotelin-1 ve nitrik oksit değerleri her iki grup için saptandı. Elde edilen sonuçlar insülin rezistansı olan ve olmayan gruplar ile hasta-kontrol grubu arasında kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
Abstract; The aim of this study was to determine nitric-oxide endotelin connection and its relationship with endothelial dysfunction in PCOS. In this study; 38 nonobes PCOS patients were recruited and 20 nonobes healthy women were selected as the control group. Both group's hormonal, lipid, insulin resistance, endothelin-1 and nitric oxide levels were assesed. The comparison was done between the two groups and we were found to be endothelin-1 levels lower when compared with control group.(p0.05) The same results were obtained for nitric oxide comparison, too(p>0.05). In PCOS, we concluded that there is an abnormal production of nitric oxide or aberration in nitric oxide metabolization which causes elevated nitric oxide levels when controlled with normal healthy women. Elevated nitric oxide levels could supress the synthesis of endothelin-1 from endothelial cells. Elevated nitric oxide level is an evidence for endothelial dysfuntion. Also, endothelial dysfunction with formation of peroxynitrits from nitric oxide could damage endothelial cells and accelerate atherosclerosis in vessel walls. Endothelial dysfunction and damage could be attributed to increased cardiovascular disease risk in PCOS patients. 58