Yüksek riskli evre II kolon kanseri hastalarında kemoterapinin etkinliğinin retrospektif olarak araştırılması
Researching the efficacy of chemotherapy in high risk stage II colon cancer patients retrospectively
- Tez No: 347674
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYYAZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Evre II kolon kanseri hastalarında adjuvan kemoterapinin rutin kullanımı önerilmemektedir. Yüksek riskli hastalarda (T4 tümör, az diferansiye histoloji, müsinöz komponent varlığı, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, barsak obstrüksiyonu veya perforasyonu ile prezantasyon, yakın ya da pozitif cerrahi sınır, yetersiz lenf nodu diseksiyonu ve yüksek preoperatif CEA düzeyi) uygulanacak adjuvan kemoterapinin uygun bir yaklaşım olduğu bildirilmiştir. Ancak bu konu halen tartışmalı ve netlik kazanmamış olup ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Biz bu çalışmada evre II kolon kanserli hastalarda, tanımlanmış risk faktörlerinin sağ kalım üzerine etkilerini araştırdık. Çalışmaya Ocak 2006 ile Aralık 2011 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Polikliniğine başvuran 79 evre II kolon kanseri hastası dahil edildi. Çalışmada, hastalara kemoterapi verilmesinde yüksek risk faktörleri olarak tanımlanan durumların öncelikle dikkate alınmış olduğu gözlendi. Ancak bazı hastalarda komorbid hastalıklar, ek maligniteler, yaş, hasta tercihlerinin ön planda tutulduğu gözlendi. Evre II kolon kanserli hastaların 5 yıllık sağ kalım oranları kemoterapi alan ve almayan grupta sırasıyla % 82,8 ± 6,4 ve %79,3 ±6,1 idi ve istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Risk faktörüne sahip olan hastalardan; kemoterapi alanlar, almayanlarla sağ kalım açısından karşılaştırıldı. Bu değerlendirmeye göre, risk faktörü olup kemoterapi alan hastaların 5 yıllık genel sağ kalım oranı, almayanlara göre daha yüksek olup %84,2±9,2 idi. Risk faktörü olup kemoterapi almayan hastaların genel sağ kalım oranı %52,1±13,7 idi. 2 grup arasında genel sağ kalım açısından anlamlı fark mevcuttu (p=0,014). En az 1 risk faktörü olup kemoterapi alan 30 hasta ve herhangi bir risk tespit edilmeyip kemoterapi verilmeyen 29 hastanın değerlendirildiği 2 grup arasındaki karşılaştırmada, sağ kalım açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. 5 yıllık sağ kalım oranları açısından değerlendirildiğinde herhangi bir yüksek risk faktörü olmayıp kemoterapi almayan hastaların sağ kalım oranı % 92,9 ±6,9 iken en az 1 risk faktörü olup kemoterapi alanların sağ kalım oranı %84,2± 9,2 idi. Risk faktörlerinin 7?sinden hangilerinin sağ kalım üzerine nasıl etki ettiği incelendiğinde, iyi veya orta diferansiye histolojik grada sahip olan hastalarda prognoz, kötü diferansiye histolojik grada veya müsinöz komponent içeren patolojiye sahip hastalara göre daha iyiydi (p=0,01). T3 ile T4 tümör boyutuna sahip hastaların sağ kalım sürelerinin kıyaslanmasında, T3 lehine anlamlı fark bulundu (p=0,012). Sonuç olarak evre II kolon kanserli ve risk faktörü saptanmış hastalarda verilen adjuvan kemoterapinin sağ kalım üzerine olumlu etkisi bulunabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use of adjuvant chemotherapy in patients with stage II colon cancer is not recommended for routine. It has been reported that applying adjuvant chemotherapy in high-risk patients (T4 tumor, poorly differentiated histology, presence of mucinous component, lymphovascular invasion, perineural invasion, presentation with intestinal obstruction or perforation, close or positive surgical tip, inadequate lymph node dissection and high preoperative CEA levels ) is an appropriate approach. However, this issue is still controversial and not clearly understood, thus further studies are needed. In this study, we investigated the effect of identified risk factors on the survival in stage II colon cancer patients. In the study, 79 stage II colon cancer patients that referred to Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Medical Oncology Clinic, between January 2006 and December 2011 were included. In patients, for the delivery of chemotherapy, the situations defined as high risk factors were to be taken into account primarily. However, in some patients; co-morbid diseases, additional malignancies, age and preferences of the patient were kept in the forefront. 5-year overall survival rate of stage II colon cancer patients that received and that did not received chemotherapy were 82.8 ± 6.4 % and 79.3% ± 6.1 % respectively, and there was no statistically significant difference. Of patients with risk factors; chemotherapy receiving patients were compared with those that did not, in terms of survival. According to this assessment, 5-year overall survival rate of chemotherapy receiving patients was 84.2 ± 9.2 % and it?s higher when compared to those did not receive chemotherapy. The overall survival rate of patients without the risk factor and chemotherapy was 52.1 ± 13.7 %. There was a significant difference in overall survival between 2 groups (p = 0.014 ). In between 2 groups; 30 patients that has at least one risk factor and received chemotherapy, and 29 patients without any risk factor and chemotherapy, there was no statistically significant difference in terms of survival. In terms of 5-year survival rates, the patients did not take chemoterapy without any risk factor had the survival rate of 92.9 ± 6.9 %, and the patients taking chemotherapy with at least one risk factor had survival rate of 84.2 ± 9.2 %. When 7 risk factors were analyzed about how they impact on the survival, the patients who has a well or moderately differentiated histological grade has better prognosis than patients with poorly differentiated histological grade or mucinous component including pathology (p=0,01). In comparison of survival rates of patients with T3 and T4 tumor size, a significant difference in favor of T3 was found (p=0.012). As a result, adjuvant chemotherapy is thought to have a positive effect on survival in patients with risk factors who are diagnosed in stage II colon cancer.