Yeni tanı alan tip 2 diyabetli hastalarada metformin tedavisinin kemik yapım ve yıkım belirteçleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of metformin therapy on bone resorpti̇on and formation markers in newly diagnosed patients with TYPE2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 347801
  2. Yazar: ZÜHAL KARACA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve amaç: Tip 2 DM pek çok mekanizma ile kemik metabolizmasını etkileyebileceği ve osteoporoz riskini artırabileceği gösterilmiştir. Metformini de kapsayan glikoz düşürücü tedavilerin de kemik döngüsü üzerine etkisinin olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada yeni tanı alan tip 2 diyabetli hastalarda metformin tedavisinin kemik yapım ve yıkım belirteçleri üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve metotlar: Çalışma evrenini 37 yeni tanı tip 2 DM'li hasta oluşturudu. Açlık plazma glikozu, tokluk plazma glikozu, A1C, Ca, P, PTH, osteokalsin ve CTX düzeyleri çalışma öncesi ve 3 aylık metformin tedavi süresi sonrası ölçüldü. Bulgular: Beklendiği gibi 3 aylık metformin tedavisi sonrasında FPG ve PPG düzeyleri anlamlı olarak azaldı. Ancak Ca, P ve PTH düzeylerinde anlamlı değişim gözlenmedi. Metformin tedavisi kadın hastalarda kemik yapım belirteci olan osteokalsin düzeyini anlamlı düzeyde azalttı. Metformin tedavisi ayrıca kemik yapım belirteci olan CTX düzeyini de azalttı. Ancak bu azalma istatistiksel olarak anlamlı düzeyde değildi. Sonuç: Bizim sonuçlarımız metformin tedavisinin kemik döngüsünü etkileyebileceği göstermiştir. Kadın hastalar da kemik yapımını gösteren belirtecin azalması çalışmanın en önemli bulgusu idi. Bu bulguların klinik sonuçlarını ortaya koymak için kontrollü uzun sureli çalışmaların yapılması gerekir.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: It has been shown that type 2 DM could affect bone metabolism through multiple mechanism and it may increases risk for osteoporosis. Glucose lowering therapies including metformin has also been reported to effect on bone turnover. This study aimed to evaluate the effects of metformin therapy on bone resorption and formation markers in newly diagnosed patients with type2 diabetes mellitus. Materials and methods: Study population consisted of 37 newly diagnosed patients with type 2 DM. Fasting plasma glucose (FPG), post prandial plasma glucose (PPG) A1C, Ca, P, PTH, osteocalcin and CTX levels were measured before and after 3 months metformin therapy period. Results: As expected, there were significant decrease in FPG and PPPG levels after 3 months metformin therapy. However, there was no significant change in Ca, P and PTH levels. Metformin therapy significantly decreased osteocalcin levels, which is biomarker of bone formation, in female patients. Metformin therapy also decreased CTX level, which is biomarker of bone resorption in these patients. But this decrease was not statistically significant. Conclusions: Our results showed that metformin therapy may have effect on bone turnover in patients with type 2 DM. Decrease in bone formation marker (osteocalcin) in women with type 2 DM was main outcome of the study. Thus, further controlled, long term studies are needed to clarify clinical importance of these findings.