Periton diyalizi hastalarının periton sıvısında trefoil faktör 3 peptid düzeyi ve ilişkili faktörler
Trefoil factor 3 peptide levels in the eflluent of peritoneal dialysis patients and associated factors
- Tez No: 347824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET HAKKI ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
GİRİŞ: Periton diyalizi hastalarının periton sıvısı, intraperitoneal üretimden, peritoneal transporttan veya her ikisinden kaynaklanan birçok madde barındırmaktadır. TFF3 memelilerin mukus üreten hücrelerinden ve çeşitli epitelyal hücrelerden salgılandığı bilinen küçük peptid bir hormondur. Epitel hücrelerinin apoptozunu engellediği, migrasyonu ve sağkalımı arttırdığı ve her türlü hasara karşı koruyucuğu bariyer oluşturduğu bilinmektedir. Daha önceki çalışmalarda TFF3 idrar düzeyinin akut ve kronik böbrek hastalığındaki rolü gösterilmiştir. Bizim kesitsel çalışmamızda periton sıvısı TFF3 düzeyleri belirlenmiş ve ilişkili faktörler araştırılmıştır. Ayrıca eş zamanlı serum TFF3 düzeyleri ve mezotel hücre kütlesinin bir belirteci olan periton sıvısı CA125 değeri ile de ilişkisi araştırılmıştır. GEREÇ-YÖNTEM: Periton Diyalizi Polikliniğimizde takip edilen 48 hastanın periton sıvısı örnekleri en az 12 saat bekletildikten sonra eş zamanlı kan örnekleri ile birlikte toplanmıştır. Periton sıvısı TFF3 ve serum TFF3 değerleri ticari ELİZA kiti (BioTek Instruments USA) kullanılarak ölçülmüştür. İstatistiksel değerlendirme SPSS 15.0 programı ile hasta dosyalarından alınan bilgiler kullanılarak yapılmıştır. SONUÇLAR: Çalışmamıza katılan 48 hastanın ( 24 erkek, 24 kadın, ortalama yaş 51,6 ? 13,9 yıl), medyan tedavi süresi 43 ay (3-200 ay), periton sıvısı TFF3 düzeyleri medyan 17,07 ng/ml (2,38-99,4 ng/ml) bulundu.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Peritoneal fluid of PD patients includes various substances come from intraperitoneal production, peritoneal transort or both. TFF3 is a small peptide hormone secreted from mucous producing cells of mammals and different kinds of epithelial cells. TFF3 inhibits apoptosis, promotes migration, increases survival of epithelial cells and facilitates the restoration of cells aganist any kind of injury. Previous studies show the role of urinary TFF3 levels on acute and chronic renal failure. In our cross-sectional study, TFF3 levels in the effluent of PD patients were measured and associated factors were investigated. Furthermore, concurrent serum TFF3 levels and effluent CA125 levels which is known as indicator of mesothelial cell mass were ascertained for the potential association. MATERIAL-METHODS: Peritoneal fluid and concurrent serum samples of 48 patients from Marmara University Hospital Peritoneal Dialysis Clinic were collected after a 12 hour dwell. Commercial ELISA kit (BioTek Instruments USA) was used for the detection of the levels of serum and effluent TFF3. SPSS 15.0 package program was used for the statistical analysis. RESULTS: Our cross-sectional study includes 48 patients (24 men, 24 women; mean age: 51,6 ? 13,9 years) on peritoneal dialysis who have a median treatment time of 43 months (range:3-200 months). Median effluent TFF3 level was 17,07 ng/ml (range: 2,38-99,4 ng/ml).