Sekonder hiperparatiroidizmde yapılan paratiroidektominin uzun dönem takipleri
Long term follow up of the patients who underwent parathyroidectomy (PTX) for secondary hyperparathyroidism.
- Tez No: 347846
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER AKÇA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sekonder hiperparatiroidizmin (SHPT) en önemli sorunlarından birisi uygulanan PTX'lerden sonra gelişen nükslerdir. Bu çalışmada SHPT'li hastalarda uygulanan PTx'in erken ve uzun dönem sonuçlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Ocak 2006-Ocak 2010 tarihleri arasında MEÜTF Genel Cerrahi Kliniği'nde SHPT için PTx uygulanarak çalışmaya alınan toplam 23 hastanın perioperatif bilgileri (yaş, cinsiyet, ameliyat ve hastanede kalım süresi) ile birlikte preoperatif ve postoperatif laboratuar çalışmalarının (parathormon (PTH), kalsiyum (Ca++), fosfor (P), vitamin D ve kemik dansitometri T skoru) 6.,12.,18., ve 24. ay sonuçları retrospektif olarak incelendi. Hastalar, 3 (A), 3.5 (subtotal) (B) ve 4 (total) (C) PTx uygulananlar olarak 3 gruba ayrılarak sonuçlar karşılaştırıldı. Hastaların 12'si erkek (%52.2) 11'i kadındı (%47,8). Yaş ortalamaları 47,9'idi. Hastaların preoperatif ortalama serum PTH değeri 2034 pg/ml, Ca 8,7 mg/dl ve P değerleri ise 5.9 mg/dl'idi. 8 hastaya (%34.8) 3.5, 9 hastaya (%39.1) 4 ve 6 hastaya (%26.1) 3 PTx uygulandı. Ortalama ameliyat süreleri 147.4 dakika olup gruplar açısından anlamlı fark saptanırken C grubunda bu süre belirgin uzundu (p=0,033). Hastanede kalım süresi ortalama 3 gündü ve bu süre A grubunda belirgin uzundu (p=0,047). Postoperatif PTH düzeylerinin düşmesi açısından gruplar arasında farklılık olup A grubunda bu azalma belirgin daha düşüktü (p=0,001). Serum Ca ve P değerleri postoperatif tüm gruplarda anlamlı şekilde azaldı (p=0,002, p=0,001). Bu azalmalarda gruplar arasında fark yoktu (p=0,324, p=0,819). Vit D ortalaması 17.52 IU iken postoperatif 30.26 IU oldu. Kemik dansitometri T skorları 0,73 iken postoperatif 0,55 oldu.
Özet (Çeviri)
One of the most important problem of secondary hyperparathyrodism (SHPT) is recurrence that developed after PTx. In this study it was aimed to examine the early and late results of PTx performed for patients with SHPT. Between January 2006- January 2010 total 23 patients underwent PTx for SHPT in MEUTF enrolled in the study and 6.,12.,18.,24. months results of perioperative informations (age, gender, operation and length of hospital stay) and preoperative and postoperative laboratory studies ( Parathormon (PTH), Calcium (Ca++), Phosphor (P), Vitamin D and bone dansitometry) retrospectively examined. Patients were divided into 3 groups according to parathyroidectomy type including 3 (group A), 3.5 (subtotally) (group B) and 4 (totally) (grup C) and the results were compared. Patients were consist of 12 male (52.2%) and 11 female (47,8%). Mean age of patients was 47,9 years. Preoperatively mean PTH 2034 pg/ml, Ca 8,7 mg/dl and P 5.9 mg/dl assesed. Eight patients (%34.8) had 3.5, 9 patients (%39.1) had 4 and 6 patients (%26.1) had 3 PTx. Mean operation time was 147.4 min. Significant difference determined between groups in term of operation time and in group C time was markedly longer (p=0,033). Average length of hospital stay was 3 days and in group A this duration was significantly longer (p=0,047). There was difference in term of reduction in postoperative PTH and reduction was significant for group A. Postoperative Ca++ and P decreased significantly in all groups (p=0,002, p=0,001). In term of reduction there were'nt difference between groups (p=0,324, p=0,819). Average of Vit D was 17.52 IU while postoperatively became 30.26 IU. Average of T scores was 0,73 while postoperatively became 0,55.