Yaşa bağlı maküla dejenerasyonlu hastalarda mikro RNA düzeylerinin değerlendirilmesi ve sağlıklı bireylerle karşılaştırılması
Evaluation of microrna levels in patients with age-related macular degeneration, and compared to healthy controls
- Tez No: 347859
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yaşa bağlı makula dejenerasyonu, retina pigment epiteli, Bruch membranı ve koriokapillarisin ilerleyici, dejeneratif bir hastalığıdır. Altmışbeş yaş ve üzerindeki populasyonda geri dönüşümsüz görme kayıplarının en sık nedenidir. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu'nun fizyopatolojisi tam olarak aydınlatılamamıştır. Ancak birçok molekülün etkin rol oynadığı patolojik anjiogenezin önemli olduğu bilinmektedir. Son yıllarda insan vücudunda mikroRNA olarak adlandırılan küçük moleküller tespit edilmiş ve başta onkolojik hastalıklar olmak üzere çeşitli hastalıklarda serum ve doku düzeyindeki seviyelerinde değişiklikler saptanmıştır. Aynı zamanda bazı mikroRNA subtiplerinin anjiogenez ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Buradan yola çıkarak yaşa bağlı makula dejenerasyonu fizyopatolojisinde bu moleküllerin rol oynadığı düşünülebilir. mikroRNA ile yaş tip yaşa bağlı makula dejenerasyonu ilişkisini araştırma amacıyla, Eylül 2012-Nisan 2013 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran ve yaş tip yaşa bağlı makula dejenerasyonu tanısı alan 22'si erkek, 11'i kadın toplam 33 hasta çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu 17'si erkek, 14'ü kadın olmak üzere 31 sağlıklı bireyden oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Age-related macular dejeneration is progressive and degenerative disease of the retinal pigment epithelium, Bruch's membrane and choriocapillaris. It is the most common cause of central vision loss in people over the age of 65. Pathophysiology of age-related macular dejeneration is not been fully understood. However, pathological angiogenesis in which many molecules plays an active role, is known to be important. In recent years, microRNA, called small molecules, have been identified in human body. At various diseases, including oncological diseases, changes at serum and tissue levels of microRNA were determined. At the same time, some of the microRNA subtypes were associated with angiogenesis. Based on this thought, these molecules can play a role at the pathophysiology of age-related macular dejeneration. In order to study the relationship between microRNA and wet age-related macular dejeneration, 33 patients (22 male, 11 female) with wet age-related macular dejeneration, referred to Mersin University Department of Ophthalmology in the period of September 2012? April 2013, were included into the study. The control group consist of 31 healthy people (17 male, 14 female). Peripheral blood samples of the patient and the control group were analzyed for levels of microRNA (Panel A-384 subtype), frequently expressed.