Sistemik skleroz patogenezinde IL-6 VE IL-17 nın yeri ve klinik bulgularla ilişkisinin değerlendirilmesi
The role of IL-6 AND IL-17 IN pathogenesis of systemic sclerosis and evaluation to associations with clinical manifestations
  1. Tez No: 347954
  2. Yazar: İKBAL YILMAZ AKDAM
  3. Danışmanlar: PROF. TAŞKIN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç ve Hipotez: Sistemik skleroz (SSc) patogenezi tam olarak bilinmemektedir. Ancak sitokinlerin bu otoimmün hastalıkta önemli rol aldığı, T hücre aktivasyonu, otoantikor üretimi sonucu mikrovasküler hasar, inflamasyon ve fibrozisin geliştiği bilinmektedir. Biz bu çalışmada, B hücre aktivasyonunda önemli rolü olan IL-6 ve T hücre aktivasyonunda rol oynayan IL-17 serum düzeyleriyle SSc klinik bulguları arasındaki ilişkiyi saptamayı amaçladık. Yöntem: Çalışmaya, SSc?lu 31 hasta, ankilozan spondilitli (AS) 20 hasta ve 18 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Tüm hasta ve sağlıklı kontrol grubunda IL-6 ve IL-17 serum seviyeleri ELISA yöntemi ile bakıldı. Tüm olguların ESH, CRP ve demografik özellikleri kaydedildi. Ayrıca SSc hastalarının Anti-Scl70, Anti-sentromer antikorları, solunum fonksiyon testi FVC, PAB değerleri, YÇBT bulguları ve Modifiye Rodnan Cilt Skoru (MRCS) değerleri kaydedildi. Tüm bu veriler istatiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Sistemik sklerozlu hastalarda IL-6 ve IL-17 serum düzeyleri normal sınırlar içinde bulundu. Sistemik skerozlu hastalarda ortalama hastalık süresi 9,6±6,9 yıl saptandı. Ayrıca SSc hastalarında klinik bulgular ve IL-6 ile IL-17 serum düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim and Hypothesis: The pathogenesis of systemic sclerosis (SSc) remains unknown. However, what is known about this autoimmune disease is the important role of cytokines and T cell activation and auto-antibodies production leading to microvascular damage, inflammation and fibrosis. We aimed to determine the association between the serum levels of IL-6 and IL-17 which plays an important role in B and T cell activation respectively and the clinical manifestations of SSc. Methods: İn this study, 31 SSc patients, 20 ankylosing spondylitis (AS) patients and 18 healty controls included. IL-6 and IL-17 cytokines levels of all cases were identified by the ELISA methods. All cases ESR, CRP and demographic characteristics were recorded. SSc patients Anti-Scl70, anticentromere, FVC, PAB, HRCT findings and Modified Rodnan Skin Score (MRSS) values were recorded. All these data were statistically compared. Results: The serum levels of IL-6 and IL-17 were not elevated in SSc patients. Mean disease duration in SSc patients was 9,6±6,9 years. No association were found between clinical findings and levels of IL-6 and IL-17 in SSc patients.