Multiple skleroz patofizyolojisinde perisitlerin rolü
The role of pericytes in the pathophysiology of multiple sclerosis
  1. Tez No: 568965
  2. Yazar: CANAN AYSEL ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM TÜZÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Nörolojik Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Multipl Skleroz (MS), öngürülemeyen ataklarla seyreden merkezi sinir sisteminin (MSS) demiyelinizan ve inflamatuvar bir hastalığıdır. MS, ile ilgili yapılan çalışmalar, inflamasyonun ilk olarak periferde başlayıp kan beyin bariyerinin (KBB) bütünlüğünün bozulması ile MSS'yi etkilediğine işaret etmektedir. KBB'ni oluşturan hücrelerden biri olan perisitler, uzun yıllardır damar yapılarını çevreleyen ve kasılabilme fonksiyonları ile kan damarlarından geçen kan miktarını düzenleyen bir hücre grubu olarak bilinmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar, perisitlerin bu fonksiyonu dışında birçok immünolojik reaksiyon özelliği olduğunu da göstermiştir. Bu çalışmamızda amacımız, nöroinflamatuvar bir hastalık olan MS'in patogenezi ile perisit arasında özellikle perisit sağkalımı ve inflamasyon açısından karşılıklı etkileşimlerini ortaya koymaktı. Bu amaçla klasik MS modeli olan ve miyelin oligodendrosit glikoprotein (MOG) antijeni ile immünizasyon ile oluşturulan deneysel otoimmün ensefalomiyelitis (experimental autoimmune encephalomyelitis; EAE) hayvan modelini oluşturduk. Erken (15 gün) ve geç (40 gün) dönemde EAE perisit etkileşimini araştırdık. Erken ve geç dönem EAE grupları ve kontrollerinde klinik bulgular gözlemledik. Bu deney hayvanlarının serumları ve beyin örneklerini aldık. Beyin örneklerinde MS lezyon alanlarında immünolojik parametre ve perisitleri histolojisini, serum örnekleri ile anti-MOG antikor titresi, proinflamatuvar sitokinler (interferon gamma (IFNγ) ve interlökin (IL) 17, anti-inflamatuvar sitokin IL-4 ve insan damarsal perisit hücre hattına sağkalım ve IL-6, IL-17 salınımı açısında etkisini inceledik. Bunun sonucunda perisitlerin bir kısmının inflamatuvar karakter kazandığını, diğer perisitlerin ise sağ kalımının olumsuz etkilendiğini gösterdik. Ayrıca lezyon alanlarına bakıldığında perisitlerin parankimal lezyon alanlarındaki miktarlarının arttığını gözlemledik. Çalışmamız perisitlerin MS patogenezinde rolü olduğunu düşündürmektedir. İleride perisitlerde gözlediğimiz inflamasyon ve apoptoz mekanizmalarının daha ayrıntılı çalışılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is an autoimmune disease of central nervous system (CNS) characterized with demyelination and unpredictible clinical attacks. Studies indicate that inflammation firstly starts in the peripheral immune system and then effects CNS due to the disturbance of blood brain barrier (BBB) system. Pericyte is a cell type that is mostly found in BBB and known as regulator of blood volume in veins, by virtue of its ability of contraction. Recent studies show that pericytes also have immunological functions in CNS. Our aim was to find out the interactions between MS pathogenesis and the response of pericytes to inflammation during MS pathogenesis. For this reason we immunized mice with myelin oligodendrocyte glycoprotein (MOG) to induce experimental autoimmune encephalomyelitis (EAE). We investigated EAE and pericyte interactions at early stage (15 days) and late stage (40 days) experiment groups. We observed clinical symptoms, collected sera and brain samples. We investigated the histopathology of the brain samples, serum levels of anti-MOG antibody and cytokines (IL-6, IFNγ, IL-17). Moreover human vascular pericyte cells were treated with serum samples of EAE and thereafter IL-6 and IL-17 release and viability of the cells were investigated. As a result, we showed that some pericytes gain inflammatory features and the others undergo apoptosis. Also immunohistochemistry studies showed increased pericyte content in EAE lesion sites. In conclusion we suggest that pericytes have important roles in MS pathogenesis. In future studies inflammation and apoptosis aspects of pericytes should be studied in greater detail.