Elektronik ticaret işlemlerinin vergilendirilmesi ve muhasebeleştirilmesine yönelik bir uygulama
Taxation and accounting of electronic commerce transactions for an application
  1. Tez No: 347974
  2. Yazar: FATİH GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Elektronik ticaretin getirdiği olanaklar sayesinde, gerek ülke içindeki ticarette ve gerekse uluslararası ticarette mal ve hizmet alışverişinin hız kazandığı görülmektedir. Her geçen gün artan elektronik ticaret işlem hacminde bu işlemlerin nasıl bir düzen içerisinde gerçekleştirileceği ülkelerin zaman zaman kendi kanunlarında yapılan düzenlemelerle belirlenmeye çalışılmıştır. Elektronik ticaretle ilgili olarak uluslararası alanda yapılan anlaşmalarla elektronik ticarette işleyiş farklılıkları ve çifte vergileme gibi aksaklıkların giderilmesi amaçlanmıştır. Türkiye?de ise son dönemde Türk Ticaret Kanunu?nda yapılan çalışmalarla elektronik ticaret alanında düzenlemeler yapılmış ve işleyişin uluslararası ticaretle uyumlaştırılması yoluna gidilmiştir. Türkiye?de elektronik ticaretin işleyişinde bir takım alt yapı sorunları olsa da işlem hacminin gün geçtikçe büyümeye devam ettiği söylenebilir. Bu çalışmada elektronik ticaretin Türkiye?deki ve Dünya?daki gelişim süreci incelenmiş, elektronik ticaretin işleyişi ile ilgili kavramlar üzerinde durulmuş ve bu işleyişin vergilendirilmesi ve muhasebeleştirilmesi aşamaları araştırma konusu yapılmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde ise elektronik ticarette faaliyet gösteren bir işletmenin internet üzerinden satış yaparken nasıl bir yol izlediği gözden geçirilmiş ve bu işlemlerin vergilendirilmesi ve muhasebeleştirilmesi aşamalarındaki işleyişi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the opportunities brought about by electronic commerce, both in domestic and international trade, exchange of goods and services is gaining momentum. In growing size of electronic commerce volume day by day, the order to how these transactions could be performed is occasionally determined by regulations in countries? own laws. Through international agreements about electronic commerce, problems like double taxation and operational differences are aimed to be overcome. In Turkey, by studies on the Turkish Commercial Law in recent years regulations made on the field of electronic commerce and the way of harmonization of operations and international trade has been adopted. Although there are a number of infrastructure problems concerned with operation of electronic commerce, it can be said that the volume of international trade is growing from day to day. In this study, development of electronic commerce in Turkey and around the world is examined, concepts about operations of electronic commerce are covered, also taxation and recognition stages of these operations are discussed as research topic. As the application part of the study, ways of how a company that is running on electronic commerce business operates while selling on internet is revised, relevant taxation and recognition stages of these operations are examined.