Gündem kurma perspektifinden algı yönlendirme: Alkol düzenlemesi yasası örneği
Percepting routing from the perspective of perceptive of agenda setting: The example of alcohol regulation law
- Tez No: 348020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde Medya artık dördüncü güç olarak kabul edilmekte ve bu gücü kitleler üzerindeki etkisinden almaktadır. Kitle iletişim araçları sayesinde medya, kitleleri etkilemekte, yönlendirmekte, gündemlerini belirlemekte ve algılarını organize etmektedir. Önemli bir kitle iletişim aracı olarak değerlendirilen gazeteler, günde milyonlarca okuyucuyla buluşmaktadır. Gazetelerin temel misyonu halkı bilgilendirmektir. Köşe yazılarının bilgi vermesinin ötesindeki önemi ise, köşe yazıları aracılığıyla insanların bir konu hakkındaki fikirlerini şekillendirdiği ve yeniden inşa ettiğidir. Chomsky?ye göre bu bilgilendirmede, haberleri birinci derecede belirleyen güç odakları vardır. Bu odaklar, haber içeriğinden, kelimelerin seçime, neyin ön planda tutulup, neyin arka planda kalacağına dek her şeye karar vermektedir. Bu bağlamda gazetelerin haber vermekten çok algıları organize ettikleri söylenebilir. Alkol yasası farklı ideolojiler tarafından, farklı argümanlarla değerlendirilmiş bir konudur. Burada amaç köşe yazılarının ait olduğu ideoloji çerçevesinde konuyu ele alması ve okuyucunun algısını bu doğrultuda yönlendirme eğilimidir. Bu bağlamda tarafsızlık konusuna da eleştiri yapılmakta ve tarafsızlığın iyi ya da kötü olup olmadığından ziyade mümkün olup olmadığı üzerinedir. Çalışma için Türkiye?de yayın yapan gazetelerden üçü seçilmiştir. Bu gazeteler; Cumhuriyet, Zaman ve Milliyet?tir. Yapılan içerik analizleri neticesinde gazetelerin tek yönlü sunuma ağırlık verdikleri görülmektedir. Bu bağlamda gazetelerin kendi ideolojilerinden hareketle, kanaatlerini okuyucuda inşa etmek için kelime seçimlerini yaptıkları görülmektedir. Buradan hareketle tarafsızlık konusu da kendi içine bir sonuca varmış ve kitle iletişim araçlarının ve içinde bulunduğu sosyolojik ve ekonomik bağlamlar dikkate alındığında bunun mümkün olmadığı anlaşılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER; 1.Algı 2.Algı yönlendirme 3.Algı organizasyonu 4.Gündem belirleme 5.Alkol düzenlemesi
Özet (Çeviri)
In this day and time, Media is accepted as the fourth estate now and it takes that power from its effect on publics. Media, effects, conducts publics, sets their agendas and organizes their percepts through mass media tools. The journals which are considered as important mass media tools, meet millions of readers in a day. The main mission of newspapers is to inform the public. However, beyond the importance of providing information is that people shape and reconstruct their ideas on a subject through columns. According to Chomsky, there are first degree power groups which specify the news. These power groups decide everything from content of the news, vocabulary selection to what will be prioritized and set aside. Alcohol regulation is a subject that is evaluated with different arguments by different political views. The aim of this study is to propound that columns address an issue within the framework of the ideology it belongs. In this context, a criticism is made about objectivity and this criticism does not focus on whether it is good or bad, but rather focuses on whether it is possible. In this study, three journals were chosen that publish across Turkey. These journals are Cumhuriyet, Zaman and Milliyet. As a result of content analysis we conclude that the newspapers concentrate on one-way presentation. In this context, the newspapers choose the words with reference to their ideologies to build their own convictions on readers. Starting from this point of view, the concept of objectiveness has come to a conclusion in itself and it is understood that objectiveness is not possible when the mass media and the social and economic contexts it exists in are considered. KEY WORDS; 1.Percept 2.Percepting routing 3.Perceptual organisation 4.Agenda-setting 5.The Alcohol Regulation