İktisadi beklenti modellerinin doğrusal olmayan eşik regresyon modelleri çerçevesinde incelenmesi
Analysis of economic expectation models within framework of nonlinear threshold regression models
  1. Tez No: 348070
  2. Yazar: MEHMET ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İstatistik, Econometrics, Economics, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İktisat teorisinde beklentiler kavramı son 50 yıla damgasını vurmuş önemli gelişmelerden biridir. Diğer taraftan ekonometrik çalışmalarda kullanılan doğrusal olmayan modelleme tekniklerinin popülerliği de artmış bulunmaktadır. Bu çalışmada da, Uyarlanmış ve Rasyonel Beklentiler teorileri doğrusal modeller ve doğrusal olmayan Eşik Regresyon Modelleri çerçevesinde incelenmiş ve Monte Carlo simülasyon tekniği yardımı ile parametre tahminlerindeki sapma değerleri elde edilmiştir. Gerçekleştirilen analizlerin sonucunda, Uyarlanmış Beklentiler modeli gerek doğrusal gerekse doğrusal olmayan modeller ile sapmalı parametre tahmin değerleri verirken, Rasyonel Beklentiler modeli ise sapmasız parametre tahmin değerleri vermiştir. Anahtar Sözcükler 1. Uyarlanmış Beklentiler 2. Rasyonel Beklentiler 3. Doğrusal Olmayan Ekonometrik Modeller 4. Eşik Regresyon Modelleri 5. Ekonometrik Simülasyon
Özet (Çeviri)
The concept of Expectations is one of the important developments in the last 50 years in Economic Theory. On the other hand, popularity of nonlinear modeling techniques which are used in econometric studies has been increasing. In this study, Adaptive and Rational Expectation theories are analyzed within frame of linear and nonlinear Threshold Regression Models and parameter estimation biases are provided with Monte Carlo simulation technique. According to analysis results, while Adaptive Expectations model offers biased parameter estimation values with both linear and nonlinear models, Rational Expectation model offers unbiased parameter estimation values. Key Words 1. Adaptive Expectations 2. Rational Expectations 3. Nonlinear Econometric Models 4. Threshold Regression Models 5. Econometric Simulation