Türkiye'de sağlıkta dönüşüm programı bağlamında toplam kalite yönetimi ile insan kaynakları yönetimi ilişkisi: Kamu ve özel hastane uygulamaları
The relationship between total quality management and human resources management in the context of healthcare transformation programme in Turkey: Public and private hospital implementations)
- Tez No: 348074
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerin önemli ortak sorunlarından bir tanesi de sağlık hizmetleridir. Sağlık hizmetinin etkili ve verimli bir yapıya sahip olması da uygulanan sağlık sisteminin etkinliğine bağlıdır. Türkiye?de sağlık sistemi yıllar boyunca tartışılan konuların başında gelmektedir. Özellikle 1980 sonrası hem kamu hem de özel sektörde sağlık sisteminin değişim gerekliliği gündeme gelmiştir. 2003 yılında T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından, şimdiye kadar çözülmemiş, çözülmedikçe büyümüş, bu nedenle de asla değiştirilemez olarak algılanan sorunlara yeni bir bakış açısıyla çözüm bulmak amacıyla ?Sağlıkta Dönüşüm Programı? başlatılmıştır. Sağlıkta Dönüşüm Programında yer alan ?Nitelikli ve Etkili Sağlık Hizmetleri İçin Kalite ve Akreditasyon Uygulamaları? ve ?Kalifiye Sağlık işgücü? bileşenleri program açısından önem arz etmektedir. Toplam Kalite Yönetiminin başarısı etkin İnsan Kaynakları Yönetimi ile mümkündür. Sağlık sektörünün 24 saat kesintisiz hizmet verme zorunluluğu olması ve belirli bir standarda sahip olmayan yapısı nedeniyle hizmet sektöründeki diğer kurumlara oranla daha karmaşık bir yapı sergilemektedir. Sağlıkta Dönüşüm Programı ile birlikte kamu ve özel hastaneler açısından ciddi değişimlerin yaşandığını söylemek mümkündür. Hastane kalite standartlarının uygulamaya konulması, Medula sisteminin etkin hale gelmesi, Çekirdek Kaynak Yönetim Sisteminin devreye girmesi bu değişimlerden sadece birkaçıdır. Sağlıkta Dönüşüm Programı sonrası sağlık sektöründe yaşanan değişimlerin kamu ve özel hastanede çalışanlar açısından nasıl algılandığını araştırdığımız bu çalışmada, Sağlıkta Dönüşüm Programının Toplam Kalite ve İnsan Kaynakları Yönetimi ilişkisi açısından olumlu yönde değişimler getirdiği söylenebilir. Bilgi sisteminin etkin hale getirilerek, sağlık sisteminde köklü değişikler yaşanmasına neden olan Sağlıkta Dönüşüm Programında, uygulama açısından hala değişimler yaşanmaktadır. Programın devamlılığı ile toplum ve sağlık sektörü için projenin istenilen seviyeye çıkarılması, eksik yönlerin zamanla en aza indirgenmesi adına çalışmalara devam edilmesi ve süregelen bu çalışmalarda uygulayıcılar tarafından gelen önerilerin de dikkate alınması programın başarısı için oldukça önemlidir. Anahtar Sözcükler 1.Sağlık Hizmeti 2.Sağlıkta Dönüşüm Programı 3.Toplam Kalite Yönetimi 4.İnsan Kaynakları Yönetimi 5.Kalite ve Akreditasyon
Özet (Çeviri)
One of the common fundamental issues of the developed and developing countries is healthcare service. An efficient and effective healthcare service depends strongly on the implementation of an effective healthcare system. In Turkey healthcare service has been one the most disputed issues over many years. Particularly after the year 1980, a necessary change for the healthcare system including the public and private sectors has come to order. In the year 2003 the Turkish Republic Ministry of Health has initiated a ?Health Transformation Program? to attain an appropriate solution with a new perspective to the problems previously which were never resolved, by not resolving outsized and perceived as ever unchangeable.The two components which take place and amplitude great importance in the Health Transformation Program are ?Quality and Accreditation Implementations for Efficient and Effective Health Services? and ?Qualified Healthcare Workforce?. The success of Total Quality Management lies in an effective Human Resources Management.In healthcare, the necessity for providing 24 hours of continuous service and the structure which does not have a specific standard displays a very complex edifice compared to other service sectors.It is possible to say that with the Healthcare Transformation Program the public and private hospitals has gone into some major changes. The quality standards for hospitals which are put into practice, the activation of the Medula system and the Core Resource Management System which has been stepped in are among the positive changes that achieved.In this dissertation, after the Healthcare Transformation Program?s initiation, we have researched the public and private hospitals staff?s perspective of perception and it can be reported that Healthcare Transformation Program has a positive transition in terms of Total Quality and Human Resources Management. By activating the information system there has been major transitions in the Health Transformation System; in terms of practice field, the transitions are still being experienced. With the continuation of this program it is essential to heighten the quality level for public and healthcare sector, make effort to reduce certain respects which are inadequate and to take into account the suggestions which are made by the implementers in this work area for this project. Keywords 1. Healthcare 2. Healthcare Transformation Program 3. Total Quality Management 4. Human Resources Management 5. Quality and Accreditation