Akkaraman ve Dorset Down x\ Akkaraman melezi (G1) kuzularında büyüme ve gelişme üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 34810
  2. Yazar: SEDAT AKTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AKKARAMAN VE DORSET DOWN X AKKARAMAN MELEZİ (Gj) KUZULARDA BÜYÜME VE GELİŞME ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Sedat AKTAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Fırat CENGİZ 1994, Sayfa : 32 Jüri : Doç. Dr. Fırat CENGİZ Prof. Dr. Ayhan ELİÇİN Prof. Dr. Erdoğan SELÇUK Bu araştırmada, TİGEM Bala Taran İşletmesi hde 1 993 yılı doğum mevsiminde doğan, çeşitli cinsiyet ve doğum tipi gruplarındaki Akkaraman (AK) kuzular ile bu ırkın Dorset Down (DD) ırkryla melezlenmesiyle elde edilen DD X AK (Gj) melezi kuzularda büyüme ve gelişme karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. İnterpolasyon ile hesaplanmış, 1 ve 6. aylar arasındaki canlı ağırlık, günlük canlı ağırlık artışı ve vücut ölçüleri aylık olarak karşılaşünlmışür. Araştırma sonucunda, 6.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis THE INVESTIGATIONS ON THE GROWTH AND DEVELOPMENT OF AKKARAMAN AND DORSET DOWN X AKKARAMAN CROSS LAMBS ( B > ) Sedat AKTAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Fırat CENGİZ 1994, Page: 34 Jury : Assoc. Prof. Dr. Fırat CENGİZ Prof. Dr. Ayhan ELİÇİN Prof. Dr. Erdoğan SELÇUK In this investigation, growth and development of Akkaraman (AK) and Dorset Down (DD) X AK (Bj) cross lambs were examined in Bala State Farm in 1993 as comparative ( in some sex and birth type groups ). As monthly calculated by interpolation live weight, daily live weight gain and body measurements values between first and sixth months were compared.