LMTO yöntemiyle enerji band hesabı ve uygulamaları
Energy band calculation by the LMTO method and its applications
- Tez No: 34812
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALUK MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi LMTO Yöntemiyle Enerji Band Hesabı ve Uygulamaları Nihat TU?LUO?LU Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Haluk MUTLU 1994, sayfa : 103 Jüri: Doç. Dr. Haluk MUTLU Prof. Dr. Arsın AYDINURAZ Prof. Dr. Abidin AYPAR Bu çalışma Çizgisel Muffin -Tin Yörünge (LMTO) yöntemini tanıtmaya ve bu yöntem yardımıyla elementel katıların band yapılarını hesaplamaya yöneliktir. Bu amaçla yöntemin fiziksel içeriği, temel bağıntıların çıkarımını da içerecek şekilde sunulmuştur. Belirli bir kristalin elektronik yapısını hesaplamada kullanılan bilgisayar programları kısaca tanıtılmış ve son olarak bazı tek atomlu kübik metallerin taban -durumu özelliklerinin hesaplanmasında bu programların kullanımı verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Enerji Band Hesabı, LMTO Yöntemi, Kübik Metaller, Taban Durumu Özellikleri.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master's Thesis Energy band calculation by the LMTO method and its applications Nihat TU?LUO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Haluk MUTLU 1994, Page : 103 Jury : Assoc. Prof. Dr. Haluk MUTLU Prof. Dr. Arsın AYDINURAZ Prof. Dr. Abidin AYPAR The present work is intented to give the description of the Linear Muffin -Tin Orbital (LMTO) method and to perform band - structure calculations of elemental solids by means of this method. For this purpose the physical content of the technique is described including the derivation of the basic expressions. The computer programmes used to calculate the electronic structure of a given crystal are briefly described and finally application of these programmes in the calculation of the ground -state properties for some monoatomic cubic metals are introduced. KEY WORDS : Energy Band Calculation, LMTO Method, Cubic Metals, Ground - State Properties.