Kazak hayvan masalları üzerine bir inceleme
A review on Kazakh animal tales
  1. Tez No: 348133
  2. Yazar: BURCU KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 416
Özet
Bu çalışma, seçilen elli Kazak hayvan masalını Türkiye Türkçesine aktarmak, masalların tiplerine göre epizot sıralarını ve motif yapılarını belirlemek, masallardaki ortak unsurları tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır. Masaldaki tipler Eberhard-Boratav ve Aarne- Thompson'ın tip kataloğuna göre incelenmiştir. Masalların motifleri de Stith Thompson'ın Motif Index of Folk-Literature adlı eserine göre tespit edilmiştir. Tezin ilk dört bölümünde genel olarak masallar, çalışmada kullanılan yöntem, hayvan masalları, konu ile ilgili yapılan çalışmalar, Kazak Türkleri, Kazak Türklerinin edebiyatı hakkında bilgi verilmiştir. Masalların tiplerine göre epizot sıraları, motif yapıları ve masallardaki ortak unsurlar başlığı altında kahramanlar, mekânlar, eşyalar ve masalların formel yapıları incelenmiştir. Tezin son kısmında Kazak hayvan masallarına ait metinlerin transkripsiyonu yapılmış ve bu metinler Türkiye Türkçesine çevrilmiştir. Anahtar Kelimeler 1. Kazak Türkleri 2. Hayvan masalları 3. Motif 4. Formel yapı 5. Transkripsiyon
Özet (Çeviri)
This study has been designed to introduce fifty animal tales from the Republic of Kazakh into Turkish language and to determine episode sequences as regards characters of the stories, motif structures and common themes in these animal tales. The characters in the stories have been analyzed according to character index of Eberhard-Boratav and Aarne-Thompson and the motifs of the animal tales have been determined according to Stith Thompson's Motif Index of Folk Literature. The first four parts of the thesis are concerned with stories in general, the method used in the study, animal tales, the studies carried out about the research topic, Kazakh Turks and the literature of Kazakh Turks. The episode sequences and the motif structures have been analyzed according to the characters of the stories and the heroes, the settings, the furniture and the formal structures of the stories have been analyzed under the heading of the common themes of the stories. In the last part of the thesis, the transcripts of the animal tales of Kazakh Turks have been made and these texts have been translated into Turkish. Key Words 1.Kazakh Turks 2.Animal Tales 3.Motif 4.Formal Structure 5.Transcription