Spinoza ve Machiavelli'de siyasetin sekülerleşmesi
The secularisation of politics within Spinoza and Machiavelli
  1. Tez No: 348141
  2. Yazar: YASİN PARLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın amacı; siyasetin sekülerleşmesi sürecinde Machiavelli ve Spinoza?nın etkilerini ele almaktır. Bu bağlamda bu iki düşünürün siyaset felsefeleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma kapsamında Machiavelli ve Spinoza?nın eserleri ile bu iki düşünür üzerine kaleme alınmış Türkçe ve İngilizce kitap, makale gibi ikinci el kaynaklardan faydalanılmıştır. Çalışmada iki düşünürün de dinî kurumlar ile din adamlarının otoritelerini sorgulamalarına, dinin siyaset üzerindeki tahakkümüne son verme çabalarına ve siyasî iktidarın din de dâhil olmak üzere kurumlar üstü bir pozisyonda olması gerektiği yönündeki düşüncelerine yer verilmiştir. Machiavelli ve Spinoza?nın düşünceleri ekseninde de siyasetin seküler (dünyevi) bir olgu olduğu ve kurallarının aşkınsal buyruklar çerçevesinde değil, seküler (dünyevi) gerçeklikler ve gereklilikler dikkate alınarak oluşturulması gerektiği sonucuna varılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Sekülerleşme (dünyevileşme) 2. Machiavelli 3. Spinoza 4. Siyaset felsefesi 5. Modern siyaset
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to argue the impacts of Machiavelli and Spinoza during the secularization of the politics. In this regard, the philosophy of politics of these two thinkers has been analyzed meticulously. Within the context of the study, we benefited from the works of Machiavelli and Spinoza and from the Turkish- English secondary sources that are written on these two thinkers such as books, articles etc.We placed the two thinkers? interrogations of religious institutes and the authority of clerics, their endeavours for putting an end on the domination of religion over politics, and their ideas that the administration is to be supra-institutional position including religion. It is concluded that - within the context of the thoughts of Machiavelli and Spinoza - politics is a secular (mundane) phenomenon and so ıts rules must be constituted not with the context of the transcendental orders but according to the secular (mundane) facts and necessities.