Ticaret siciline tescilin hukuki sonuçları
Legal results of registration to commercial register
- Tez No: 348152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Çalışmamız süresince, ticaret siciline tescilin üçüncü kişiler ve kayıt ilgilileri üzerindeki hukukî sonuçları, sicile güven ilkesinin hukuk sistemimizdeki yeri, ticaret sicilinin tutulmasından doğan zararlardan, devletin ve sicil kaydını tutan organların sorumluluğu, bu sorumluluğun hukukî niteliği ve zararın doğmasında kusuru bulunanlara karşı işletilecek rücû mekanizması ayrıntılı şekilde incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma ile bu konuda yazılan eserlerin bir derlemesi yapılmış ve varılan sonuçlar yargı kararları ile somutlaştırılmıştır. 6762 Sayılı TTK döneminde hukuk sistemimizde yer almayan, ticaret sicilinin tutulmasından doğan zararlardan Devlet ve ilgili odanın müteselsilen sorumlu olacağı kuralı ve görünüşe güven ilkesi, , 6102 Sayılı TTK ile hukukî düzenlemeye kavuşturulmuş; bu sayede, işlem güvenliğini sağlamak adına önemli adımlar atılmış; sicilin tamlığına ve doğruluğuna duyulan güven pekiştirilmiştir. 6102 Sayılı TTK ile getirilen en önemli değişiklik ise, sicil kayıtlarının elektronik ortamda tutulmasının, yasal düzenlemeye kavuşturulması olmuştur. Bu sayede sicil gazetesinin aksine, günün her saati sicildeki kayıtlara ulaşılmasını sağlayan elektronik sicil, sicilin alenî olma özelliğini tam anlamı ile gerçekleştirecek; herkesin internet ortamında tek bir tuşla ilişki kuracakları tacir ve ticari işletmeleri hakkında bilgi edinmelerinin önünü açacak; bu suretle sicil kayıtlarından aynı anda ve kolayca bilgi edinmeye imkân tanınmış olacaktır. Anahtar Sözcükler 1. Ticaret sicili, 2. Olumlu etki, 3. Olumsuz etki, 4. Müteselsil sorumluluk, 5. İyi niyet
Özet (Çeviri)
During our study, legal results about third parties and register relevants of registration to commercial register, the place of the principle of confidence to registration in our judicial system, the damages arising from keeping the commercial register, the responsibility of organizations that keeping the record of state and register, and the recourse mechanism that will be transmitted against faulty persons because of occuring damage and legal characteristic of this responsibility are tried to be examined in detail. A compilation of works written about this subject has been made with this study and the conclusions have been reified by judicial decisions. The principle of confidence to apperance and the rule of the State and the relevant chamber are conjointly responsible of damages arising from keeping the commercial register that not taking place in our judicial system in the period of TTK numbered 6762 have been arranged by legal arrangement with TTK numbered 6102; by this means important steps have been taken in the name of providing process security; the confidence to precision and accuracy of register has been consolidated. The most important change provided with TTK numbered 6102 is the convergence to legal arrangement of keeping the commercial registers electronically. By this means, contrary to commercial registry gazette the electronic register providing access to records in the register will properly implement the public feature of register; it will clear the way for knowledge acquisition about trader and commercial enterprises by contacting with one button in internet environment; thus it will be allowed for easily knowledge acquisition from the registers at the same time. Key Words 1. Commercial register, 2. Positive effect, 3. Negative effect, 4. Consecutive reponsibilty, 5. Good faith.