Milli Kütüphane'ye kayıtlı 06 Mil YZA 485 nolu Mecmu'a-i Eş 'âr (İnceleme-Metin)
Mecmu'a-i Eşar registered to the National Library withthe number 06 Mil YZA 485 (Analysis-Text)
- Tez No: 348153
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 419
Özet
İncelenen mecmua, Ankara Milli Kütüphane'de bulunan elyazması bir şiir mecmuasıdır. 15 ve 18. yüzyılları arasındaki şairlere yer veren yazmanın sırtı ve kenarları vişne rengi, şemseli, siyah meşin cilt içindedir. 194x123 mm ölçülerindedir. Mecmu'a talik hattıyla ortalama her bir yüzde on beyte yer verilecek şekilde yazılmıştır. İçerisinde Ömer isimli bir kişinin mührü bulunmaktadır. Mecmu'a mürettibi hakkında kesin bilgiler yoktur. İçerisinden gazellerin, musammat şekillerin, tarih kayıtlarının, duaların, ilaç tariflerinin ve Arapça ve Farsça şiirlerin bulunduğu mecmua 113 şiire yer vermesiyle bir antoloji özelliği gösterir. Genel itibari ile mecmu'ada âşkî , dinî, tasavvufî konularda yazılmış şiirler ve nazirler bulunmaktadır. Anahtar Sözcükler 1. mecmua 2. eşar 3. Ömer 4. yazmalar 5. şiir
Özet (Çeviri)
The analyzed journal is a handwritten poem journal in Ankara National Library. This handwritten journal which covers some poets of 15th and 18th centuries , is in a black rosette leather bound with a maroon spine and sides. It is 194x123 mm. The journal was written by Talik, with about ten couplets on every page. There is a cachet of an Omer. There is specific information about the author of the journal. The journal is a sort of anthology in which has 113 poets and odes, patterns, datelines, devotions, pharmaceutical recipes and Arabic and Persian poems withal. Largely, there are religious, romantic poems andpoems written in mystical themes, and nazires in the periodical. Key words 1. journal 2. poems 3. Omer 4. manuscripts 5. poetry