Yozgat'taki türbeler ve ziyaret yerleri
Yozgat mausoleum and visitation places
  1. Tez No: 348158
  2. Yazar: FURKAN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖCAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Çalışmada amaçlanan bölge halkının türbe inancına bakış açısının ve ildeki tü-rbeler etrafında oluşan yaygın uygulamaların değerlendirmesini yapmaktır. Çalışma, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yapılan çalışmada karşılaşılan terim ve bu terimlere bağlı açıklamalarda bulunulmuştur. İkinci bölümde ise Yozgat iline bağlı yirmi yedi türbe ile ilgili bilgiler kaynak kişilerin anlattıklarından ve bu türbelerle ilgili yazılı kaynaklardan alınmış, bilgiler edinilen yazılı kaynaklara dayandırılarak halk-bilimsel açıdan açıklamalarda bulunulmuştur. Bu çalışmada derlenen inanışlar ve uy-gulamalardaki kalıplaşmalar her ne kadar dinle ilgili olsa da bunların dinlere göre doğruluğu veya yanlışlığı ilahiyat bilimine bırakılarak işlenmiştir.Halkbilimin genel prensiplerine uygun olarak bu inanışlar ?batıl? olarak ötekileştirilmeden değer-lendirilmiştir. Anahtar Sözcükler 1. Türbe 2. Halkbilimi 3. İnanç 4. Ritüel 5. Ziyaret Yer
Özet (Çeviri)
The aim of this study is evaluate the perspective of the local community about the belief for the mausoleum and common prosecutions created for the mausoleum in the city. The study has got two parts. In the first part, there are terms and explana-tions for these terms. In the second part of the study, there are information about 27 mausoleums in the Yozgat city. This information was taken from the written source and from the informed people. This information is based on the written source and there have explanations in terms of folklorical. Even if the beliefs and rigid practices compiled in this study are relevant with religion, the trueness or falseness of this has been let out to science of theology. These beliefs have been evaluated according to the principles of Folklore without marginalized. Key Words 1. Mausoleum 2. Folklore 3. Belief 4. Ritual 5. Visitation Place