Denizli'nin sosyal ve ekonomik yapısı: Tanzimat'tan II. Meşrutiyet'e kadar
The social and economic structure of Denizli: From Tanzimat era to the 2 nd period of constitutional Monarchy
- Tez No: 348160
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET HAYTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
XIX. Yüzyılda, Osmanlı Devleti pek çok sahada köklü değişimlere sahne olmaktadır. Özellikle 1839 Tanzimat Fermanı?nın ilanından sonra bu değişim daha da belirginleşmektedir. Bunların Osmanlı taşra teşkilatına yansımasını anlayabilmek, toplumun yaşam biçiminin belirlendiği kaza ve sancaklardaki sosyal ve ekonomik gelişmeleri tespit etmekle mümkündür. Bu düşünceden hareketle tezimizde Ege, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir çeşit geçit niteliği taşıyan Denizli?nin 1839-1908 yılları arasındaki durumunu sosyal ve ekonomik açıdan tahlil ederek, Osmanlı Devleti?nin küçük bir kesitini aydınlatmak suretiyle az da olsa katkıda bulunabilmek hedeflenmiştir. Bu doğrultuda Denizli?ye ait başta nüfus ve temettuat defterleri olmak üzere Başbakanlık Osmanlı Arşivi?nden temin edilen defter ve belgelerle, Denizli şer?iyye sicilleri, devlet salnameleri ve Aydın vilâyet salnamelerinden yararlanılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Denizli 2. Osmanlı Devleti 3. Sosyal ve Ekonomik Yapı 4. ġehir Tarihi 5. 19. yüzyıl
Özet (Çeviri)
In the 19th century there were so many radical changes inThe Ottoman Empire in many fields. Especially it became apparent after the Tanzimat Edict was announced in 1839. To be able to understand how these reverberated the provinces is highly possible by identifying the development in the provinces and sanjaks where the forms of life used to be determined. From the point view of this way of thinking in our thesis we analyzed the social and economic aspects of Denizli which was a kind of passage among Aegean Sea, Central Anatolia and Mediterrenean between the years 1839 and 1908 and it has been aimed to contribute to enlighten even a small section of the Ottoman State as far as I can do. For this purpose it has been made use of mainly population registers and temettuat notebooks concerning Denizli the notebooks and the documents obtained from Prime Ministry Ottoman Archieves, Denizli şer?iyye registers, state yearbooks and Aydın provincial authority yearbooks. Key Words 1. Denizli 2. Ottoman State 3. Social and Economic Structure 4. Urban History 5. 19th Century