Fe-O-F2-O Halkası içeren dimer F2 ( III )'ün kristal yapısı ve magnetik özellikleri
The Determination of crystal structure of the compound formed by schiff base with iron and investigation of its physical properties
  1. Tez No: 34826
  2. Yazar: MURAT PEDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ELERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi [PeLCl]0, (L = N - 2 - hidroksifenil salisiialdimin) Kompleksinin Kristal Yapısı ile Magnetik Özelliklerinin İncelenmesi Murat PEDER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Yalçın ELERMAN 1994, sayfa : 89 Jüri: Prof. Dr. Yalçın ELERMAN Prof. Dr. Engin KENDİ Doç. Dr. Çelik TARIMCI Bu tez çalışmasında dimer demir(3) kompleksinin kristal yapısı x-ışını kırınım yöntemiyle çözülmüştür. Kristal sistemi Monoklinik, uzay grubu P1\jc, örgü parametreleri a = 9.528(1)(1), J = 7.684(2)(2), c = 18.365(1)(^), fi = 109.83(2)0, V = 1264.03(i3), Z = 4, R = 0.0472 dir. Çalışmanın ikinci kısmında, dimer demir(3) kompleksinin magnetik özellikleri incelenmiştir. Bu kompleksin magnetik almganalığı 4.2 - 288 K aralığında sıcaklığa bağlı olarak ölçülmüş ve antiferromagnetik süper değiş- tokuş etkileşmesi gösterdiği bulunmuştur. Antiferromagnetik süper değiş-tokuş sabiti / = -8.0 (cm.-ı ) olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Dimer demir(3), magnetik alınganlık, antiferromagnetik süper değiş-tokuş etkileşmesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis The DETERMINATION of CRYSTAL STRUCTURE of the COMPOUND FORMED by SCHIFP BASE with IRON and INVESTIGATION of ITS PHYSICAL PROPERTIES Murat PEDER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor: Prof. Dr. Yalçın ELERMAN 1994, Page : 89 Jury : Prof. Dr. Yalçın ELERMAN Prof. Dr. Engin KENDİ Assoc. Dr. Çelik TARIMCI In this thesis, dimer iron(3) complex has been investigated. In the first part of the study, the crystal structure of complex is 'determined through the x-ray diffraction method. The complex which has been considered is the following : Monoclinic, space group P2jc, lattice parameters a=:9.52S(l)(Â), b = 7.684(2)(i), c = 18.365(1)(A), 0 = 109.83(2)0, V = 1264.03(A3), 2 = 4, R = 0.0472. In the second part of the study, the magnetic property of dimer iron(3) complex has been examined. The magnetic suspecibility has been measured between 4.2 - 288 K as function of temperature and it is found that show antiferromagnetic super exchange interaction. Its antiferromagnetic exchange constant is found to be / = -8.0 cm-i. KEY WORDS : Dimer iron(3), magnetic susceptibility, antiferromagnetic super exchange interaction.