Özel hastanelerin örgütsel öğrenme düzeyleri ile sağlık profesyonellerinin iş tatminleri ve iş yaşam kaliteleri arasındaki ilişki
Private hospitals and health professional levels of organizational learning the relationship between job satisfaction and work life qualities
- Tez No: 348263
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma; özel hastanelerin örgütsel öğrenme düzeyleri ile sağlık profesyonellerinin iş tatminleri ve iş yaşam kaliteleri arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda hazırlanan anket formu; İstanbul?da faaliyet gösteren iki özel hastanenin 149 çalışanına uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 17.0 istatistik paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Katılımcıların örgütsel öğrenme düzeyleri ile iş tatminleri ve iş yaşam kaliteleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde korelasyon analizinden, örgütsel öğrenme düzeylerinin iş tatmini ve iş yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin belirlenmesinde ise regrasyon analizinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda; katılımcıların örgütsel öğrenme, iş tatmini ve yaşam kalite düzeyleri arasında çift yönlü pozitif anlamlı ilişkilerin olduğu belirlenmiştir. Araştırmada katılımcıların örgütsel öğrenme düzeylerinin, iş tatminleri ve iş yaşam kaliteleri üzerinde olumlu etkilerinin olduğu, sağlık profesyonellerinin örgütsel öğrenme düzeyleri arttıkça iş tatminlerinin ve iş yaşam kalitelerinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Örgütsel Öğrenme, İş Yaşam Kalitesi, İş Tatmini
Özet (Çeviri)
This study of organizational learning levels of private hospitals and health professionals in order to investigate the relationship between job satisfaction and the quality of work life was.A questionnaire developed for the purpose, which operates two private hospitals in Istanbul, applied 149 employees.The data obtained from the questionnaires were analyzed by SPSS 17.0 statistical software package. Participants' levels of job satisfaction and organizational learning in determining the correlation analysis of the relationship between quality of work life, job satisfaction and organizational learning levels in the regression analysis was utilized to determine the effects on the quality of work life. End of the study the participants of organizational learning, job satisfaction and quality of life in a significant positive relationship between the levels determined to be bidirectional. Participants in the study of organizational learning levels have positive effects on job satisfaction and work quality of life, health, job satisfaction levels increase organizational learning and business professionals increase their quality of life has been concluded. Key Words : Organizational Learning, Quality of Work Life, Job Satisfaction