Hasan ile İsmail
Hasan and İsmail
- Tez No: 348262
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Her insanın farklı bir öyküsü vardır.Ancak bazı insanlar bu hususta istemsizde olsa bir adım önde doğar. Anlatacağımız öykümüzün başkahramanları da istemsiz katıldıkları bu yarışta parkuru bitirme mecburiyetinde olan milyonlarca insandan yalnızca ikisi.Bu yarışta şartlar eşit değildir ve bir mucize olmadığı müddetçe de asla eşit olmayacaktır. Peki bu mucize bir gün onlar için kapıyı çalacak mıdır? Kim bilir?belki. O da ayrı bir öykünün konusu. Bizim öykümüz mucizelerden uzak sayılabilecek gerçeklikte...Aileleri tarafından Hasan ile İsmail diye adlandırılmışlar. Ancak onlar ayakta durabildiklerini ispatladıkları her saniye milyonlarca karanlığa mahkûm kalmış diğer isimleri de temsil ediyorlar. Bu projede sadece onların misafiri olabiliyoruz.Çalışmanın amacında Beykent Üniversitesi'nde eğitim gören Hasan ile İsmail isimli iki kardeşin hayatına olabildiğince sade bir bakış açısıyla yaklaşma çabası yatmaktadır. Görme yetilerini yitirmiş bu iki kardeşin hayatını dramatize etmeden, kendi gerçekliğinde ve ironisinde çekmenin çok daha doğru olacağı düşünüldü...İki kardeşle geçen sohbetlerimizde yer yer klişe sayılabilecek olan ?Türkiye?de engelli sorunu? konusunu yine de es geçemedik. Her ne kadar daha çok derinlerine inip onların aşk hayatlarını, tutkularını ve bilinçaltlarında kalan yarım kalmış birçok isteklerini keşfetmeye çabalasak da hep bu konu önümüze geldi. Anahtar Kelimeler : Hasan ile İsmail, Kardeşler
Özet (Çeviri)
Every person has a different story. But some people borns in one step ahead for this situation involuntarily. The protagonists, who will described of our story, are only two people of millions that they have to finish the ractrack involuntarily.In this race, the conditionals aren?t equal and enless there is a miracle they are never be equal. So will this miracle ring the door for them? Who knows.. Maybe. It also comes in a another story. Our story becomes reality away from miracles.They are called İsmail and Hasan by their families. But,İn every second , they had proved that it can stand standing, they represent the other millions names who condemned the darkness. In this project. We can be only their guests. The aim of this study is approaching with a perspective as plainly as possible to Ahmet and Hasan?s life who study in Beykent University.It were thought to be much more accurate to cine record of the lifes of two brothers who lost their ability of seeing with unsentimental in their own reality and iron.In the conversations with two brothers, we didn?t pass the subject of `the disability problem in Turkey? which considered cliche from time to time. We encountured constantly with this issue however we tried to explore to their passions and desire and their loves deeply. Key Words : Hasan and İsmail, Brothers