Zihinsel ve fiziksel engelli çocukların rehabilitasyonunun yönetimi ve ailelerin rolü
Rehabiltation management of children with mental and physical disabilities and the role of parents
- Tez No: 348272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırmada; zihinsel ve fiziksel engelli çocukların anne babalarının, çocuklarının rehabilitasyon ve eğitim programına katılımını, bu süreci nasıl etkilediklerini incelemek ve çözüm önerileri getirmek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini; Zonguldak ili Kdz Ereğli ilçesi?nde hizmet veren Özel İlkadımlar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde kayıtlı zihinsel ve fiziksel engelli öğrencilerin anne ve babaları oluşturmaktadır. Araştırmamızda zihinsel ve fiziksel engelli çocukların aileleri ile anket uygulaması yapılmıştır. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde kayıtlı engelli çocukların ailelerinin rehabilitasyona katılım durumunu belirlemek üzere yapılmış olan ankette; sosyo-demografik 11 soru ve engelli çocukların anne babalarının çocuklarının rehabilitasyon etkinliklerine katılım durumlarıyla ilgili 16 adet soru olmak üzere; toplam 27 soru kullanılmıştır. İzin alma süreci tamamlandıktan sonra, çalışmaya katılmak isteyen 70 baba, 105 anne toplam 175 kişiye anket formu dağıtılmış ve eksiksiz bir şekilde toplanan formlardan elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak analiz edilip, değerlendirmeleri yapılmıştır.Sonuç olarak '' Zihinsel ve fiziksel engelli çocukların rehabilitasyonuna eğitimine anne ve baba katılımı yüksektir'' hipotezi sınanmış olup tanımlayıcı istatistiklere göre hipotez desteklenmiştir. Anahtar Kelimeler : Engelli, Rehabilitasyon, Zihinsel, Eğitim
Özet (Çeviri)
In search, it is aimed that how parents are participated to the programme of rehabilitation and education of children with mental and phisical disabilities. Study group of this search is parents of children with mental and phisical disabilities who are members of“ Özel İlkadımlar Rehabilitation Center”. How they affect this process. in our search, questionaire is done eith with parents of children with mental and phisical disabilities. In this questionaire which is done to specificate the situation of participation the parents of children with mental and phisical disabilities, there are totally 27 questions. 11 questions for social and demographic information and 16 questions for how parents participated to the education and rehabilitation process. After the process of gaining permission , the questionaire forms are delivered to 70 fathers and 105 mothers , totally 175 people who want to join this study. all forms are collected completed and datum which are transfered to computer area, analysed and considered. As result, the hypothesis of“ participation of the rehabilitation education of the parents of children with mental and phisical disabilities is high ”is supported. Key Words : Disability, Rehabilitation, Mental, Education