Güdül ilçesinde kadın giyimi üzerinde bir araştırma
A research on the woman colothing in the Güdül town
- Tez No: 34830
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GÜDÜL İLÇESİNDE KADIN GİYİMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Filiz Nurhan Ölmez Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilimdalı Danışman : Prof. Dr. Mustafa ARLI 1994, Sayfa: 156 Jüri Prof. Dr. Mustafa ARLI Prof. Dr. Emine GÖNEN Prof. Dr. Yahşi YAZICIO?LU Bu çalışmada; Güdül ilçesi ve dokuz köyünde yöresel ve günümüzde kullanılan kadın giyim elemanları belirlenmiş ve özellikleri yanında kullanım alanları da incelenerek geçmişten günümüze giyim elemanlarında meydana gelen değişimler ortaya konmuştur. Yöresel giyim elemanlarından başlıcalarının bindallı, üç etek entari, şalvar, salta, kabama, içlik ve gömlek olup artık kullanılmadığı sadece bohça ve çeyiz sandıklarında hatıra olarak saklandığı tespit edilmiştir. Günümüzde kullanılan giyim elemanlarının ise etek, pantolon, şalvar, maksi, bluz, gömlek, tişört, manto, pardesü, kaban, hırka, yelek, elbise, tayyör, çorap ayakkabı, baş örtüsü. ve takılardan ibaret olduğu belirlenmiş, ayrıca bu giyim elemanlarının yaşlara, kullanım alanlarına ve yerleşim birimlerine göre tercih edilme durumları ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Giyim elemanı, folklorik giyim, tarihi giyim, yöresel giyim, hazır giyim, iç giyim, dış giyim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE WOMAN CLOTHING IN THE GÜDÜL TOWN Filiz Nurhan Ölmez Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor: Prof. Dr. Mustafa ARLI 1994, Page: 156 Jury Prof. Dr. Prof. Dr. Mustafa ARLI Emine GÖNEN Prof. Dr. Yahşi YAZICIO?LU In this study, local and still used women clothing's were determined in Güdül town and it's nine villages and from past to now, the changes of clothing's were proved by examining their properties and usage areas. The main local clothing members are bindallı, üç etek entari, şalvar, salta, kabama, içlik and gömlek, but it is proved that these clothing members are no more used by nowadays, only they are kept in bundles and trousseau boxes. The clothing members which are used nowadays are determined as skirt, trousers, şalvar, maksi, shirt, blouse, T-shirt, overcoat, hooded-overcoat, short cloak, costume, waistcoat, socks, shoemaker, head scarf and jewellry. In addition, the preference of these clothing's according to ages, usage areas and settlement units were brought up. KEY WORDS: Woman clothing, clothing expenditures, clothing behavior, historical clothing, textile and clothing.