İnsan kaynakları yönetiminde örgütsel bağlılığın işgören performansı üzerine etkisi
The effect of the organizational dependency on the performance of the employee in human resources management
  1. Tez No: 348314
  2. Yazar: DİDEM TURNALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmamızın amacı, günümüz işletmelerinin hedeflerine ulaşabilmelerinde örgütsel bağlılığın işgören performansını etkileyip etkilemediğini; eğer etkiliyorsa performans ile ilgili diğer etkenlerle karşılaştırarak ne ölçüde etkide bulunduğunu, işletme çalışanlarının performanstaki başarıları ve örgütte kalma isteği arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Aynı zamanda bu çalışma ile örgütsel bağlılığın etkin bir şekilde yerine getirilmesi ve performansın arttırılabilmesi için şirketlerin sahip oldukları insan unsurunun ne derece önemli olduğunu göstermek ve araştırmanın bu alandaki literatüre destek sağlaması hedeflenmiştir. Bu amaçla çalışanlara dokuz alt boyutu bulunan, performans ve örgütsel bağlılık ile ilgili 52 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Toplam 115 anket değerlendirmeye alınmış ve elde edilen veriler SPSS 17 programında güvenirlikleri ve geçerlilikleri kontrol edilip, sırasıyla faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri ile incelenmiştir. Sonuç olarak İnsan Kaynakları Yönetimi, bir organizasyonun başarısında, işin en önemli bileşeni olan insan unsurunun yönetiminde, performans değerleme verilerini dikkate alması, başta ücret olmak üzere eğitim, kariyer, iş dizaynı ve performansta geri bildirim gibi önemli değişkenlerin performans üzerindeki etkisinin, söz konusu işletmenin rekabet üstünlüğü sağlayabilmesi açısından verimliliği ve başarının sürekliliğini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Çalışanların örgüte bağlılığı ile yüksek verim göstermesi arasında çok güçlü istikrarlı bir ilişki olduğu, çalışanların hedef ve değerleriyle örgütün hedef ve değerlerinin bütünleşmesi ise kişinin kendisini örgütün bir parçası olarak hissetmesi anlamına gelen bağlılığın (aidiyet duygusu), pek çok problemi kendiliğinden çözüme kavuşturacak ve örgütlerin rekabet ortamında bir adım öne çıkmalarına neden olacaktır. Anahtar Kelimeler :Örgütsel Bağlılık, İşgören Performansı, İnsan Kaynakları Yönetimi
Özet (Çeviri)
This study aims to search if organizational dependency affects the performance of the employee?s or not. If it affects by making comparisions with the other elements related with the performance to find how it affects , to search the relationship between the success of the workers and the willingness of staying at the organization. Additionally, with this study it was supposed to pay attention to literature by realizing the organizational dependency in a sufficient way and enhance the performance to show the importance of the human factor that business world owned. For the same reason, the survey of 52 questions which has nine sub-dimensions related with performance and organizational dependency has been applied. Totally, 115 survey has been evaluated and then , by using SPSS 17 program the acquired data?s validity and reliability controlled and searched by making factor analysis, corelation analysis, and regression analysis. As a result it has been searched that, Human Resources Management, for the success of an organization, in the management of human being who is the most important element of the work, to pay attention to the performance evaluation data , primarily, fee, education, career, business design and the feedback of the performance the business?s continuity and efficiency is affected in a positive way. There is a strong relationship between the organizational dependence of the employee?s and the high quality of performance. On the other hand, integration of the employee?s and organization?s aims and values will cause a person to feel as a part of an organization that means ?dependency?. Then, many of the problems will be solved spontaneously and organizations cut above from the others in a competitive environments. Key Words : Organizational Dependency, Performans of the Employee, Human Resources Management.