İnsan kaynakları yönetiminde örgütsel bağlılığın işgören performası üzerine etkisi
The effect of the organizational dependency on the performance of the employee in human resources management
  1. Tez No: 881329
  2. Yazar: GULNAR HUSEYNOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Teknolojinin hızla ilerlediği ve değişimlerin hızlandığı günümüz dünyasında, artan rekabet karşısında işletmelerin devamlılığını sürdürebilmesi için işgören faktörü oldukça önemlidir. İşgörenlerin daha verimli çalışabilmeleri için çalıştıkları kuruma karşı ait olma duygusunu hissetmeleri gerekmektedir. Yönetici konumundaki kişilerin, çalışanların örgüte olan bağlılığını artırarak ve gerekli motivasyonu sağlayarak çalışan performansını iyileştirmeye çalışmaları önemlidir. Bu çalışmanın amacı örgütsel bağlılığın işgören performansı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Araştırmada 200 kişiyi kapsayan bir anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre işgören performansı üzerinde örgütsel bağlılığın pozitif etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where technology is advancing rapidly and change is accelerating, the factor of employees is very important for businesses to maintain their continuity in the face of increasing competition. In order for employees to work more efficiently, they need to feel a sense of belonging to the organization they work for. It is important that managers try to improve employee performance by increasing employee commitment to the organization and providing the necessary motivation. The purpose of this study is to investigate the effects of organizational commitment on employee performance. In the research, a questionnaire study covering 200 people was conducted. According to the results obtained, organizational commitment has a positive effect on employee performance.