Sağlık turizmi açısından termal turizm: Denizli örneği)
Thermal tourism in terms of health tourism: Denizli example
- Tez No: 348322
- Danışmanlar: DR. MEHMET SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Su ilk çağlardan bu yana yaşamın vazgeçilmez temel öğesi olmuştur. İnsanlar sağlıklarını korumada ve hastalıklarının tedavisinde suyun iyileştirici gücünden tarih boyunca yararlanmıştır. İnsanların hayatta sahip oldukları en değerli varlıkları hiç şüphesiz sağlıklarıdır.Dünya nüfusunun hızla yaşlanması, kentleşme, sanayileşme ile ortaya çıkan çevre sorunlarının çoğalması, insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle insanlar sağlığını korumak, daha zinde olmak ve hastalıklarından kurtulmak için sağlık turizmine yönelmektedir. Bu da sağlık turizminin tüm dünyada hızlı gelişme gösteren bir sektör olmasını sağlamıştır.Bu tez çalışması sağlık turizmi içerisinde yer alan termal turizmin Denizli'deki sorunlarını belirlemeyi, potansiyelini ortaya çıkarmayı ve bazı çözüm yollarını önermeyi amaçlamaktadır. Bunu gerçekleştirmek için araştırmamızın birinci bölümünde, sağlık turizminin genel özellikleri, kavramsal çerçevesi, standartları, tarihsel gelişimi, mevcut durum, potansiyel ve beklentiler ortaya koyulmuştur. İkinci bölümde, termal suların sağlık hizmetlerinde kullanılması, uygulama türleri ve özellikleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, termal turizmin vizyonu, yasal mevzuat, teşvikler ve pazarlama konuları irdelenmiştir. Dördüncü bölümde, Denizli'nin termal turizm'deki potansiyelleri, termal tesislerin sundukları hizmetler, yatırım olanakları incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Termal turizm, sağlık turizmi, turizm çeşitliliği, termalkaynaklar.
Özet (Çeviri)
Water has been an indispensable element of life since ancient times. People have relied on the healing power of water throughout history to protect their health and treat diseases. Health is undoubtedly the most valuable asset that people have in life. The rapid aging of the world population, increased environmental problems resulting from urbanization and industrialization have negative effect on human health. Therefore, people are turning towards health tourism to protect their health, to be fit and to recover from diseases. This provides the health tourism sector the opportunity to develop rapidly all over the world. This thesis aims to determine the problems of thermal tourism in Denizli, which is a part of health tourism, and to reveal its potential as well as to propose some solutions. To accomplish this, in the first part of our research, the general features of health tourism, its conceptual framework, standards, historical development, current status, potential and prospects are presented. In the second part, the use of thermal waters in health care, application types and characteristics are described. In the third part, thermal tourism vision, legislation, incentives and marketing issues are discussed. In the fourth part, Denizli's thermal tourism potential, the services offered by the thermal facilities and investment possibilities are examined. Key Words : Thermal tourism, health tourism, tourism diversity, thermal springs.