İstihbarat kurumlarının dış politika karar alma sürecine etkisi: ABD İstihbarat Topluluğu örneği
The effect of intelligence agencies on foreign policy decision-making process: U.S. Intelligence Community case study
  1. Tez No: 348323
  2. Yazar: TAYLAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu çalışmada, ABD Dış Politikası?nın dayandığı temel uluslararası ilişkiler teorileri açıklanmak suretiyle ortaya atılan hipotezin teorik bir çerçevede ele alınması sağlanmış, ABD karar alma sürecinin doğru bir şekilde analiz edilebilmesi için mevcut ABD yönetim sistemi incelenmiş ve akabinde ABD İstihbarat Topluluğu?nu oluşturan kurumlar tarihsel perspektif de gözetilmek suretiyle ele alınmıştır. Nihayet George W. Bush dönemi ABD Dış Politikası incelenerek bir asimetrik terör tanımı yapılmış ve edilgen bir istihbarat yapısının bir ülke karar alma sürecinde ne denli etkin olduğu somut örnekler üzerinden ispatlanmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde, ABD Dış Politikası?nın dayandığı Muhafazakâr Teori (Reel Politik), Yeni Muhafazakâr Söylem, İdealizm, Liberalizm ve Pluralizm gibi uluslararası ilişkiler teorileri incelenmiş, akabinde istihbarat teorisi ile istihbarat çarkı gibi kavramlar açıklanmaya çalışılarak ABD dış politikası ile istihbarat gibi kavramlar üzerindeki tartışmaların teorik bir düzlemde cereyan etmesi amaçlanmıştır. İkinci bölümde, ABD yönetim sistemi incelenmek suretiyle, karar alma süreçleri ile ilgili yapılacak değerlendirmelere katkı sağlamak amaçlanmış, ABD istihbarat sistemi açıklanırken ulusal, askeri, sivil ve Savunma Bakanlığı?na bağlı istihbarat kurumları şeklinde bir tasnif gidilerek ve tarihsel perspektif gözetilmek suretiyle ABD İstihbarat Topluluğu (IC) kurumları ve ABD istihbarat yapısı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, George W. Bush dönemi ABD Dış Politikası incelenerek, bir asimetrik terör profili çizilmiş, ABD İstihbarat Topluluğu (IC)?nun edilgen bir yapıda olduğu Afganistan ve Irak işgalleri örnekleri kullanılmak suretiyle somutlaştırılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak; Soğuk Savaş?ın bitimini müteakip ABD?nin uluslararası arenada güç kaybetmesini telafi etmek adına 11 Eylül saldırıları yeni muhafazakârlar tarafından bir fırsata dönüştürülmüş ve ABD hegemonyası ABD İstihbarat Topluluğu?nun edilgen yapısından istifade edilerek yeniden tesis edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the hypothesis put forward is analyzed in a theoretical framework by explaining the U.S. foreign policy based on the basic theories of international relations. In order to accurately analyze the decision-making process of the USA, the current U.S. administration system is studied, and subsequently the U.S. Intelligence Community institutions are discussed by taking into account the historical perspectives. Finally, the U.S. foreign policy of George W. Bush term is examined, by making an asymmetric terrorism definition, and it is tried to be proved how to be effective an inactive intelligence administration in a country?s decision-making process through certain examples. This study contains three main sections. In the first section, Conservatism, Neo-conservatism, Idealism, Liberalism, Pluralism, the balance of power, and the hegemonic stability is analyzed. On the other hand, intelligence theory and the intelligence cycle is tried to be analyzed as well. Therefore it is aimed that the U.S. foreign policy, and intelligence theory is examined in a theoretical context. In the second section, it is aimed to contribute to the assessments made on the decision-making processes, by examining the U.S. foreign policy. Also the U.S. Intelligence Community members and the U.S. intelligence structure is examined and these institutions are classified as national, military, civilian and intelligence agencies under the Ministry of Defense within a historical framework. In the third section, the U.S. foreign policy of George W. Bush term is examined by defining the structure of the asymmetric terrorism, and it is claimed that the U.S. Intelligence Community structure has inactive characteristics. Finally, the 9/11 attacks was used by the Neo-conservatives to compensate the fall of U.S. hegemony at the international community after the Cold War, and the U.S. hegemony was reestablished by using the inactive characteristics of the U.S. Intelligence Community.