Süperkritik toluen ve tetralin ile Türk linyitlerinden elde edilen sıvı ürün franksiyonlarının verimine elestraksiyon parametrelerinin etkisinin incelenmesi
The Effects of extraction parameters on the yields of liquid products obtained from Turkish lignites with supercritical toluene and tetralin
  1. Tez No: 34837
  2. Yazar: FERYAL KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARAL OLCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İ ÖZET Yüksek Lisans Tezi SÜPERKRİTİK TOLUEN VE TETRALİN İLE TÜRK LİNYİTLERİNDEN ELDE EDİLEN SIVI ÜRÜN FRAKSİYONLARININ VERİMİNE EKSTRAKSİYON PARAMETRELERİNİN ETKİSİNİN İNCELENMESİ Feryal Koksal Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Aral OLCAY 1994, Sayfa : 76 Jüri : Prof. Dr. Aral OLCAY Prof. Dr. Ayla ÇALIMLI Prof. Dr. Fadime TANER Bu çalışmada, süperkritik toluen ve tetralin/toluen ile Muğla-Yatağan linyitinden elde edilen sıvı ürün fraksiyonlarının verimine ekstraksiyon parametrelerinin etkisi incelenmiştir. çözücü olarak toluen ve %5 (ağ) tetral in/toluen kullanılarak sıcaklık 340, 350, 400, 420 ve 440 °C 'larda ekstraksiyon yapılmıştır. Ayrıca tetralin/toluen oranı artırılarak sabit sıcaklıkta (350 °C) süperkritik tetralin/toluen karışımı ile çalışılmıştır. Ekstrakt lar daha sonra asfalten, preasfalten ve yağ olmak üzere alt fraksiyonlarına ayrılmıştır. Araştırma sonucunda sıcaklığın artışıyla süperkritik toluen ve süprkritik %5(ağ) tetralin/toluen ekstraksiyonda elde edilen sıvı ürün verimi ve dönüşümün arttığı bulunmuştur, özellikle tetralin/toluen oranı artırıldığında bu artış daha fazla olmuştur. Gaz verimi tetralin/toluen oranının artışı ile azalma göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER : Linyit, Çözücü, Süperkritik gaz ekstraksiyonu ABSTRACT
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF EXTRACTION PARAMETERS ON THE YIELDS OF LIQUID PRODUCTS OBTAINED FROM TURKISH LIGNITES WITH SUPERCRITICAL TOLUENE AND TETRALIN Feryal KOKSAL Ankara university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Aral OLCAY 1994, page : 76 Jury : Prof. Dr. Aral OLCAY Prof. Dr. Ayla ÇALIMLI Prof.Dr. Fadime TANER In this study, effects of extraction parameters on the yields of liquid products obtained from Muğla-Yatağan lignite with supercritical toluene and tetral in/toluene were invest igated. Supercritical gas extraction was carried out at 340, 350, 400, 420 and 440 °C Toluene and %5(w) tetral in/toluene were used as solvent. Supercritical tetral in/toluene extraction was also studied at constant temperature (350°C) using toluene containing different amounts of tetralin. Extracts were fractionated as asphaltens, preasphal tenes and oi Is. The yields of liquid products and conversions obtained by supercritical toluene and %5(w) tetralin/toluene extraction were increased with increasing temperature. Particularly the increase in yields was more noticeable with increasing tetralin/toluene ratio. The yield of gas decreased with increasing tetralin/toluene ratio. KEYWORDS : Lignite, Solvent, Supercritical gas extraction. TEŞEKKÜR