Brevipalpus obavatus donnadieu ( Phytoptipalpidae ;Acarina )'un biyolojisi ve konukçuları üzerinde araştırmalar
- Tez No: 34838
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL TOROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BREVİPALPUS OBOVATUS DONNADIEU (PHYTOPTIPALPIDAE: ACARINA)'UN BİYOLOJİSİ VE KONUKÇÜLARI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Vildan BOZKURT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Korununa Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Seval TOROS 1994, Sayfa Jüri: Prof.Dr.Seval TOROS Doç.Dr. Sultan Ç0BANO?LU Doç.Dr. Yusuf KARSAVURAN Bu araştırmada, Brevipalpus obovatus Donnnadieu ' un gelişim evreleri laboratuvar şartları altında (18 ± 2°C ve % 45-50 orantılı nem) çalışılmıştır. Yumurta, larva, protonimf ve deutonimf dönemlerinin gelişme süreleri sırasıyla 17.14 * 1.17, 3.36 * 0.22, 3.S7 ± 0.30, 3.28 i 0.14 olarak bulunmuştur. B. obovatus ' ta dişinin pre-ovipozisyon, ovipozisyon ve postovipozisyon süreleri, yumurta verimi ve ergin ömrü belirlenmiştir. Bu evreler sırasıyla 4.53 a 0.29, 22.54 s 1.68, "9.21 * 1.11, 18.15 s 1.56, 36.28 s 1.09 olarak tesbit edilmiştir. Konukçu araştırma sonuçlarına göre B. obovatus' un konukçuları olarak Coleus sp., Hedera helix, Mikanla willd. ve Spathipyllum wallisi. belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Brevipalpus obovatus Donnadieu, Phytoptipalpidae, sıcaklık, gelişme süresi, konukçu bitki.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE INVESTIGATIONS ON THE BIOLOGY AND HOSTS OF IEVIPALPUS OBOVATUS DONNADIEU ( PHYTOPTI PALPI DAE: ACARINA) Vildan BOZKURT Ankar a University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisors Prof. Dr. Seval TOROS 1994, Page; Jury: Prof.Dr. Seval TOROS Assoc. Prof. Dr. Sultan ÇOBANO?LU Assoc. Prof. Dr. Yusuf KARSAVURAN In this work, developmental periods of J3._ obovatuş was studied at 18 ± 2°C and % 45-50 humudity in the laboratory. The durations of various stages egg, larva, protonymph and deutonymph were found as viz. 17.14 s 1.17, 3.36 ± 0.22, 3.57 s 0.30, 3.28 at 0.14 days, respectively. Data on pre-ovi position, oviposition, postoviposition periods, fecundity and longevity of females of B. obovatus were also observed. These periods were determined as viz. 4.53 ± 0.29, 22.54 ± 1.88, 9.21 ± 1.11, 18.15 ± 1.56, 36.28 ± 1.0 9 days, respectively. Coleus sp., Hedera helix. Mikania willd, Spat hipyium wall isi were determined as the hosts of B. obovatus. KEY WORDS; Brevipaipus obovatus Donnadieu, Phytopti palpidae, temperature, developmental period, host plant.