Van ve yöresinde yersinioz oranının serolojik olarak belirlenmesi ve brusellozla ayırıcı tanısındaki önemi
- Tez No: 88616
- Danışmanlar: PROF. DR. A. PEKCAN DEMİRÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Y.enterocolitica son zamanlarda önem kazanan enteropatojenlerdendir. İnsanda intestinal ve ekstraintestinal infeksiyonlara sebep olur. Genellikle intestinal bulgular ön planda olup bunlarında en sık görüleni gastroenterittir. Zoonotik bir hastalık olan yersinios, hasta hayvanları infekte materyali ile insanlara bulaşmaktadır. Bakterinin oluşturduğu başlıca hastalık tabloları şunlardır: 1. Bakterinin kendisine bağlı olanlar: Gastroenterit ve enterokolit (5 yaşın altında), sepsis, mezenter lenfadenit (apendisit ile sık karışır), terminal ileit. 2. Bakteri antijenlerine karşı gelişen antikorlara bağlı irnmün kompleks hastalıkları: Yukarıdaki infeksiyonlardan birinin, sıklıkla gastroenteritin başlangıcından birkaç hafta sonra gelişir. Tablolar, HLA-B27 ve bakteri antijenlerinin benzerliği ile açıklanmaktadır. En sık görülen tablo büyük, orta ve küçük eklemlerde reaktif artrittir. Diğerleri; tenosinovit, eritema nodozum, konjunktivit üveit/irit, miyo/perikardit, glomerülonefrit, temporal arterit, ELSchönlein Purpurası, Reiter Sendromu'dur. Y.enterocolitica infeksiyonlannın tanısı; inceleme maddelerinden bakterinin izolasyonu veya hastada oluşan antikorların saptanması ile konur. Akut infeksiyondan 2-3 hafta sonra ve kronik Yersinioz' da tek çözüm serolojik tanıdır. Van ve yöresinde Y.enterocolitica infeksiyonlannın oranını belirlemek için ; Avrupa' daki yaygın serotip olan 0:3 ve 0:9 suşlan ile hazırlanan antijenlerle aglutinasyon deneyleri yapıldı. Deney grubu ve kontrol grubunda incelenen 342 kişide Y.enterocolitica serotip 0:3 ile 1 ve serotip 0:9 ile 9 olmak ü zere toplam 10 kişide (% 2.92) infeksiyon için kabul edilen 1/160 ve üzeri dilusyondaki pozitiflik saptandı.Van ve yöresindeki çalışmamızda belirlediğimiz %2.92 lik yersinia pozitifliği oranının yurdumuzun diğer bölgelerinde elde edilenden biraz daha yüksek olduğu söylenebilir. Bununda benzer zoonotik bir hastalık olan ve bölgemizde endemik olarak karşılaştığımız bruselloza bağlı çapraz reaksiyona bağlı olabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Y.enterocolitica is among enteropathogenes which have gamed importance recently. It causes to intestinal and extraintestinal infectious in human. Intestinal findings are prominent and the most generally frequent encountered finding is gastroenteritis. Yersiniosis which is a zoonotic infection is acquired by infected materials of diseased animals. The main presentations of the diseases are on follows: 1.Diseases secondary to bacterium it self: Gastroenteritis and enterocolitis(under 5 years of age), sepsis, mesentary lymphadenitis (confused with appendicitis), terminal ileitis. 2.Immuno complex diseases due to antibodies developed against bacterial antigens: Develop several weeks after above mentioned infectious, the onset of one of the frequently gastroenteritis. Presentations are attributed to the resemblance of bacterial antigens with HLA-B27. Reactive arthritis in large, middle and small joints is the most frequent presentation. The others are tenosynovitis, erythema nodosum, conjunctivitis, uveitis, iritis, myocarditis, pericarditis, glomerulonephritis, temporal arteritis, H.Schonlein purpura and Reiter syndrome. Diagnosis of Y.enterocolitica infectious is acquired by bacterial isolation or determination of antibodies developed in the patient.The only route in chronic Yersiniosis and 2-3 weeks after acute infection is serological diagnosis agglutination tests with antigens prepared from 0:3 and 0:9 species which are the most frequent cerotype in Europe were performed to determine the prevalence of Y.enterocolitica infectious in Van and its surrounding.In 342 persons examined in test and control groups,positivity equal to 1/160 or above this dilution were established totally in 10 persons (2.92 %), one with Y.enterocolitica cerotype 0:3 and 9 with cerotype 0:9. It could be said that this, rate of 2.92 % which we found in Yersinia positivity our study performed in Van and its surrounding is higher than the other rates obtained from other parts of the country. This could be attributed to the cross reaction by brucellosis which is similarly zoonotic infectious encountered in our region endemically.