Ak dut (Morus alba) ve kara dut (Morus nigra) meyvelerinden üretilen yenilebilir filmlerin karakterizasyonu
Characterization of edible films produced from white mulberry (Morus alba) and black mulberry (Morus nigra) fruits
- Tez No: 348430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET DERVİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Morus alba (ak dut) ve Morus nigra (kara dut) pekmezlerinin üç farklı konsantrasyonlarından (26, 32 ve 38 oBx), aljinat veya pektin katılarak yapılan yenilebilir filmlerin özellikleri incelenmiştir. Aljinat veya pektinden 2 g, CaCl2?den 0.01 g içeren 100 mL (w/v) karışımlara (70 oC) 20 g pekmez ve 3 g gliserol ilave edilerek yenilebilir film çözeltileri hazırlanmıştır. Bu çözeltilerden üretilen yenilebilir filmlerin optik, bariyer, termal ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Film çözeltilerinin 20 s?1 de viskozite değerleri aljinat içerenlerde 1.581, pektin içerenlerde ise 0.729 Pa.s olarak ölçülmüştür. Aljinat içeren film çözeltiler Cross model, pektin içerenler ise Ostwald?de waele model ile uyum göstermiştir (R2?0.94). Yenilebilir filmlerin renk değerleri L* 73.34 ile 91.44, -a* 0.29 ile 1.72, b* ise 8.7 ile 24.1 arasında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, properties of edible film solutions preaperad by three different concentrations of Morus alba (white mulberry) and Morus nigra (black mulberry) pekmez (26, 32 ve 38 oBx) and added alginate or pectin were investigated. The edible film solutions were prepared by adding 20 g pekmez and 3 g glicerol into 100 mL (w/v) water (heated at 70 °C) containing 0.01g CaCl2, and 2 g alginate or 2 g pectin. It were assessed optic, barrier, thermal and mechanical properties of films produced from these solutions. Viscosity values of alginate films and pectin films were measured as 1.581 and 0.729 Pa.s at 20 s-1 shear rate, respectively. Alginate film solutions were fitted to Cross model and pectin film solutions were fitted Ostwald?de waele model (R2?0.94). L*, -a*, b* values of edible films were determined as 73.34- 91.44, 0.29-1.72, 8.7-24.1, respectively.